W latach 30. poprzedniego stulecia powstało popularne hasło - "cukier krzepi". Jego twórcą był Melchior Wańkowicz. Celem natomiast był wzrost sprzedaży cukru w Polsce. Wspomniane hasło przez lata przekonywało kolejne pokolenia Polaków, że cukier nie szkodzi naszemu zdrowiu.
- Pan Melchior Wańkowicz nie wiedział tego, co wiemy my. Było to wiele lat temu w latach 30., kiedy polska gospodarka stawiała na cukier. Umówmy się, że w tym konkursie Melchior Wańkowicz wygrał 5 tys. zł. Wtedy tyle kosztowało nowe auto - mówi Marta Pawłowska z Biura Profilaktyki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nie wszystko zdrowe, co zdrowo wygląda
Obecnie na rynku jest około 80 nazw na cukier. Często w ten sposób producenci próbują nas nabrać i stworzyć wrażenie, że w składnikach jest jak najmniej cukru.
- Chcemy wierzyć, że odżywiamy się zdrowo, więc w sklepach istnieje tzw. aura zdrowia. Bierzemy z półki bieluteńki jogurt, na którym jest cudowna morelka i aż na sam widok przełykamy ślinę. Wydaje się nam, że mleko pochodzi ze świeżo wydojonej krowy, jogurt został zrobiony przez cudowną, życzliwą babcię i wkrojono do niego te świeże morelki. A to jest tylko wsad owocowy, w którym jest dużo cukru i ten jogurt najczęściej nie jest dla nas zdrowy - słyszymy.
Jak schudnąć?
Nasza ekspertka przyznaje, że jeśli chcemy schudnąć, należy ograniczyć spożycie cukru. Trzeba jednak pamiętać, że przy zrzucaniu zbędnych kilogramów, jest jeszcze coś ważniejszego.
- Każda osoba, która jest na diecie, myśli o tym, żeby przestać być na diecie. I głównie dlatego diety nie działają albo działają krótko (…). Działa tylko i wyłącznie zdrowy rozsądek, nie ma diet cud. W internecie jest około 700 diet i my nabieramy się na nie. Dlatego, że ciągle szukamy jakiegoś złotego środka. Chcemy mieć jakąś receptę, komuś uwierzyć, wziąć coś na stałe i w to wejść. Tak się nie da, człowiek tak nie działa - tłumaczy Marta Pawłowska.
Jak wyglądają plany zdrowych diet? Dlaczego człowiek potrzebuje słodkiego smaku? Z jakiego powodu w produktach jest coraz więcej cukru?
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek
Gość: Marta Pawłowska (Biuro Profilaktyki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia)
Data emisji: 15.01.2020
Godzina emisji: 10.00-11.00
DS