Wirtualne wycieczki po najsłynniejszych muzeach w kraju

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 13:50
W "Czterech Porach Roku" wybraliśmy się w podróż po wirtualnych muzeach. Nie wychodząc z domu możemy zobaczyć najsłynniejsze muzea i atrakcje turystyczne naszego kraju. Podziwiać można nie tylko najsłynniejsze wystawy, ale też niewielkie obiekty sakralne w najbardziej odległych zakątkach Polski.
Audio
  • Wirtualne wycieczki po najsłynniejszych muzeach w kraju (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: G-Stock Studio / shutterstock

Dzięki środkom publicznym, którymi dysponuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstaje bardzo dużo inicjatyw w sieci, które ułatwiają dostęp do szeroko pojętej kultury osobom, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w Polsce. Jedną z takich inicjatyw jest program "Kultura Dostępna". - Program niweluje bariery i przybliża kulturę ludziom, którzy z różnych powodów: finansowych, lokalizacyjnych czy z powodu różnych niepełnosprawności nie mogą pełnoprawnie uczestniczyć w szeregu wydarzeń - mówiła Joanna Bacerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury. 

w ubiegłym roku prawie 6 mln złotych trafiło do 180 różnych instytucji kultury, a dzięki programowi "Kultura dostępna w kinach" - w sieci kin w Polsce można oglądać najlepsze polskie filmy w cenie 10 zł. 

źródło: Kultura Dostępna/Facebook 

Wirtualne spacery 

Marcelina Bogdanowicz z portalu "Kultura Dostępna" opowiedziała na antenie Programu I Polskiego Radia o wirtualnych spacerach po najsłynniejszych muzeach i atrakcjach turystycznych w kraju. - Mamy na stronie oddzielną zakładkę poświęconą temu tematowi i możemy tam znaleźć pomniki historii, ale i miejsca, które są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i możemy za pomocą jednego kliknięcia przenieść się w te miejsca - informowała gość audycji. - Możemy zobaczyć wirtualny spacer po wystawie "Akcjonizm wiedeński", która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a także możemy pospacerować po Filharmonii Narodowej czy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie - dodała. 

W dalszej części audycji Elżbieta Grygiel mówiła o wirtualnej podróży po Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, natomiast Marta Dworzak z portalu Wirtualne Muzea Małopolski opowiadała o zabytkach, jakie można zobaczyć na stronie. 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Gość: Joanna Bacerowska (rzecznik Narodowego Centrum Kultury) Marcelina Bogdanowicz (portal "Kultura Dostępna", Elżbieta Grygiel (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Marta Dworzak (Regionalna Pracownia Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury, redaktorka portalu "Wirtualne Muzea Małopolski") 

Data emisji: 7.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.15

ans 

Czytaj także

Zajrzyj do królewskich sypialni i gabinetów. Za darmo!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 14:40
Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i pałac w Wilanowie - te cztery muzea przez cały listopad będzie można zwiedzać bezpłatnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukier już nie krzepi? Uważaj, co jesz i pijesz

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:15
Coraz więcej produktów spożywczych, mimo że nawet tego nie podejrzewamy, zawiera w swoim składzie cukier. Parówki czy jogurty to tylko niektóre z nich. - Smak przygotowany jest tak, żebyśmy to kupowali - potwierdza Marta Pawłowska z Narodowego Funduszu Zdrowia. A co na to Melchior Wańkowicz, który twierdził, że "cukier krzepi"?
rozwiń zwiń