X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Puck, stulecie zaślubin Polski z morzem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 14:31
To również symboliczna rocznica powrotu Kujaw i Pomorza w granice RP. W październiku 1919 gen. dyw. Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu pokojowego i planowanego odzyskania Pomorza.
Audio
  • Audycja z Pucka w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem cz. 1 (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Audycja z Pucka w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem cz. 2 (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Audycja z Pucka w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem cz. 3 (Cztery pory roku/Jedynka)
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka - zaślubiny Polski z morzem, 10 lutego 1920
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka - "zaślubiny Polski z morzem", 10 lutego 1920 Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pomimo kilku incydentów, wśród których było kilka prób stawiania zbrojnego oporu, a także liczne przypadki sabotażu, odzyskiwanie Pomorza dla Polski przebiegało bez większych zakłóceń.

10 lutego 1920 generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem wrzucając w morskie fale platynowa obrączkę.

I dokładnie po stu latach o tym wydarzeniu opowiadamy w Programie 1 Polskiego Radia.

Witamy gen. Hallera na puckim dworcu, opowiadamy gdzie dokładnie pierścień wpadł do Bałtyku. Mówimy też o samym gen Hallerze, Pucku i Kaszubach. Wspominamy osobę generała Józefa Hallera, którego dokonania są trudne do przecenienia. Mówimy również o jedynej w czasach międzywojennych bazie lotnictwa morskiego w Pucku o historii Pucka, który jest najstarszym miastem na Kaszubach Północnych, a ma 672 lata. Był jedyną bazą floty kaperskiej Królestwa Polskiego, a po odzyskaniu niepodległości do czasu wybudowania Gdyni jedynym portem II Rzeczypospolitej.

Wspominamy też Antoniego Miotka, lokalnego działacza kaszubskiego oraz odwiedzamy Wirtualny Teatr Historii Programu Niepodległa, w którym można przenieść się w czasie i przestrzeni, za pomocą VR.

A ponadto o kulisach Nocy oskarowej.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska (Warszawa) i Grzegorz Frątczak oraz Maciej Oswald (Puck)

Goście: Jan Kowalski (dyrektor Biura Programu Niepodległa), Anna Osiadacz (Koncept Kultura), Dr Mariusz Kardas (historyk, Akademia Marynarki Wojennej), Łukasz Grzędzicki (Stowarzyszenie Kaszubsko-Pomorskie), Piotr Tarnacki (żeglarz, dziewięciokrotny mistrz żeglarski w klasie Mikro), Anna Matusiak-Rześniowiecka (komentatorka wydarzeń z showbusinessu), Krzysztof Krężel (Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku), dr Ireneusz Makowski (Muzeum Morskie Dywizjonu Lotniczego w Pucku), burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, Jan Piotrowicz (przewodnik turystyczny PTTK), Mirosław Kuklik (dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej).

Data emisji: 10.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaślubiny Polski z morzem. Tak wyglądało przyłączanie Pomorza do Polski dzień po dniu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 06:05
10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Ceremonię poprzedzał trwający miesiąc pochód polskich wojsk przez Pomorze. Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Kościerzyna, Hel - dzień po dniu po ponad stu latach niewoli do macierzy powracały kolejne miasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Berendt: zaślubiny z Bałtykiem były wynikiem przemyślanych działań Ojców Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 10:08
- W sposób niezwykle konsekwentny, a zarazem rozumny i odważny realizowali i w latach I wojny światowej, i po 11 listopada 1918 roku, działania zmierzające do utrwalenia niepodległości i uzyskania jak najlepszych granic dla tego państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrowicz: odzyskiwanie niepodległości przez Polskę było procesem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 13:22
- Proces odzyskiwania i budowania niepodległego państwa polskiego, to nie tylko rok 1918 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń