Puck, stulecie zaślubin Polski z morzem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 14:31
To również symboliczna rocznica powrotu Kujaw i Pomorza w granice RP. W październiku 1919 gen. dyw. Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu pokojowego i planowanego odzyskania Pomorza.
Audio
  • Audycja z Pucka w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem cz. 1 (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Audycja z Pucka w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem cz. 2 (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Audycja z Pucka w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem cz. 3 (Cztery pory roku/Jedynka)
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka - zaślubiny Polski z morzem, 10 lutego 1920
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka - "zaślubiny Polski z morzem", 10 lutego 1920 Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pomimo kilku incydentów, wśród których było kilka prób stawiania zbrojnego oporu, a także liczne przypadki sabotażu, odzyskiwanie Pomorza dla Polski przebiegało bez większych zakłóceń.

10 lutego 1920 generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem wrzucając w morskie fale platynowa obrączkę.

I dokładnie po stu latach o tym wydarzeniu opowiadamy w Programie 1 Polskiego Radia.

Witamy gen. Hallera na puckim dworcu, opowiadamy gdzie dokładnie pierścień wpadł do Bałtyku. Mówimy też o samym gen Hallerze, Pucku i Kaszubach. Wspominamy osobę generała Józefa Hallera, którego dokonania są trudne do przecenienia. Mówimy również o jedynej w czasach międzywojennych bazie lotnictwa morskiego w Pucku o historii Pucka, który jest najstarszym miastem na Kaszubach Północnych, a ma 672 lata. Był jedyną bazą floty kaperskiej Królestwa Polskiego, a po odzyskaniu niepodległości do czasu wybudowania Gdyni jedynym portem II Rzeczypospolitej.

Wspominamy też Antoniego Miotka, lokalnego działacza kaszubskiego oraz odwiedzamy Wirtualny Teatr Historii Programu Niepodległa, w którym można przenieść się w czasie i przestrzeni, za pomocą VR.

A ponadto o kulisach Nocy oskarowej.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska (Warszawa) i Grzegorz Frątczak oraz Maciej Oswald (Puck)

Goście: Jan Kowalski (dyrektor Biura Programu Niepodległa), Anna Osiadacz (Koncept Kultura), Dr Mariusz Kardas (historyk, Akademia Marynarki Wojennej), Łukasz Grzędzicki (Stowarzyszenie Kaszubsko-Pomorskie), Piotr Tarnacki (żeglarz, dziewięciokrotny mistrz żeglarski w klasie Mikro), Anna Matusiak-Rześniowiecka (komentatorka wydarzeń z showbusinessu), Krzysztof Krężel (Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku), dr Ireneusz Makowski (Muzeum Morskie Dywizjonu Lotniczego w Pucku), burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, Jan Piotrowicz (przewodnik turystyczny PTTK), Mirosław Kuklik (dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej).

Data emisji: 10.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

ag


Czytaj także

Zaślubiny Polski z morzem. Tak wyglądało przyłączanie Pomorza do Polski dzień po dniu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 05:55
10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Ceremonię poprzedzał trwający miesiąc pochód polskich wojsk przez Pomorze. Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Kościerzyna, Hel - dzień po dniu po ponad stu latach niewoli do macierzy powracały kolejne miasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Berendt: zaślubiny z Bałtykiem były wynikiem przemyślanych działań Ojców Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 10:08
- W sposób niezwykle konsekwentny, a zarazem rozumny i odważny realizowali i w latach I wojny światowej, i po 11 listopada 1918 roku, działania zmierzające do utrwalenia niepodległości i uzyskania jak najlepszych granic dla tego państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrowicz: odzyskiwanie niepodległości przez Polskę było procesem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 13:22
- Proces odzyskiwania i budowania niepodległego państwa polskiego, to nie tylko rok 1918 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń