X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co należy się rodzicom chorego dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:50
Sezon grypowy trwa, a lekarze ostrzegają, że zachorowań wirusowych może być więcej. W "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, jak wygląda kwestia zwolnień chorobowych. Ile dni L4 przysługuje na chore dziecko? Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego?
Audio
  • Co należy się rodzicom chorego dziecka? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rido/shutterstock

60 dni w roku kalendarzowym 

Przepisy jasno określają jak długo jeden z rodziców może być na opiece nad chorym dzieckiem i pobierać za ten czas zasiłek opiekuńczy. Termin wynosi 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym do lat 14. Prawnik Katarzyna Łodygowska zauważa, że rodzice mają ogromne problemy z wybraniem tych dni. - Szczególnie kobiety maja takie poczucie winy, że znowu ich nie ma w pracy. Przepisy pozwalają na wykorzystanie 60 dni w każdym roku na tzw. zasiłek opiekuńczy i co ważne niezależnie od posiadanej liczby dzieci - dodaje. 

Prawo do zasiłku nie tylko na etacie 

Prawo do zasiłku opiekuńczego, czyli potocznie zwanej opieki nad dzieckiem albo L4 na dziecko, mają na równi matka, jak i ojciec dziecka pod warunkiem, że są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia forma zatrudnienia. Zasiłek opiekuńczy przysługuje bowiem nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Mowa tutaj np. o osobach pracujących na umowie zlecenie czy prowadzących własną działalność gospodarczą.

Druk Z-15A - ułatwia życie rodzicom 

Aby uzyskać prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem trzeba wypełnić wniosek Z-15A. - Chodzi tutaj o uprawdopodobnienie sytuacji, że potrzebujemy zaopiekować się dzieckiem z różnych powodów: zamknięty żłobek, przedszkole czy w sytuacji, w której rozchorowała się niania i szereg innych sytuacji, w których musimy postarać się o taki zasiłek - zaznacza ekspert w studiu PR1. - Taki dokument musi trafić do pracodawcy, finalnie trafia do ZUS, bo tam musimy poświadczyć prawdę - dodaje. 

 Co nam przysługuje w przypadku opieki nad osobą dorosłą?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Sława BieńczyckaRoman Czejarek 

Gość: Katarzyna Łodygowska (prawnik, matkaprawnik.pl) 

Data emisji: 11.02.2020 r. 

Godzina emisji: Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziecko w rodzinie zastępczej. Z sideł przemocy do lepszego domu?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:39
Psycholog dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że przemoc ma różne oblicza, a społeczeństwo nie zawsze potrafi trafnie ocenić, kiedy dochodzi do nadużycia ze strony rodziców. Jak przemoc wpływa na psychikę dziecka i kiedy rodzina zastępcza staje się jedyną szansą na ocalenie pokrzywdzonego dziecka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak aktualnie leczy się zapalenie płuc u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:45
Rocznie w wyniku tej choroby traci życie 120 tysięcy obywateli państw Unii Europejskiej, w tym 12 tysięcy Polaków. Najbardziej zagrożone są małe dzieci. Z powodu zapalenia płuc co roku na świecie umiera ponad 800 tysięcy dzieci w wieku do pięciu lat, co stanowi 15 proc. wszystkich zgonów w tej grupie wiekowej.
rozwiń zwiń