Co należy się rodzicom chorego dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:50
Sezon grypowy trwa, a lekarze ostrzegają, że zachorowań wirusowych może być więcej. W "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, jak wygląda kwestia zwolnień chorobowych. Ile dni L4 przysługuje na chore dziecko? Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego?
Audio
  • Co należy się rodzicom chorego dziecka? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rido/shutterstock

60 dni w roku kalendarzowym 

Przepisy jasno określają jak długo jeden z rodziców może być na opiece nad chorym dzieckiem i pobierać za ten czas zasiłek opiekuńczy. Termin wynosi 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym do lat 14. Prawnik Katarzyna Łodygowska zauważa, że rodzice mają ogromne problemy z wybraniem tych dni. - Szczególnie kobiety maja takie poczucie winy, że znowu ich nie ma w pracy. Przepisy pozwalają na wykorzystanie 60 dni w każdym roku na tzw. zasiłek opiekuńczy i co ważne niezależnie od posiadanej liczby dzieci - dodaje. 

Prawo do zasiłku nie tylko na etacie 

Prawo do zasiłku opiekuńczego, czyli potocznie zwanej opieki nad dzieckiem albo L4 na dziecko, mają na równi matka, jak i ojciec dziecka pod warunkiem, że są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia forma zatrudnienia. Zasiłek opiekuńczy przysługuje bowiem nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Mowa tutaj np. o osobach pracujących na umowie zlecenie czy prowadzących własną działalność gospodarczą.

Druk Z-15A - ułatwia życie rodzicom 

Aby uzyskać prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem trzeba wypełnić wniosek Z-15A. - Chodzi tutaj o uprawdopodobnienie sytuacji, że potrzebujemy zaopiekować się dzieckiem z różnych powodów: zamknięty żłobek, przedszkole czy w sytuacji, w której rozchorowała się niania i szereg innych sytuacji, w których musimy postarać się o taki zasiłek - zaznacza ekspert w studiu PR1. - Taki dokument musi trafić do pracodawcy, finalnie trafia do ZUS, bo tam musimy poświadczyć prawdę - dodaje. 

 Co nam przysługuje w przypadku opieki nad osobą dorosłą?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Sława BieńczyckaRoman Czejarek 

Gość: Katarzyna Łodygowska (prawnik, matkaprawnik.pl) 

Data emisji: 11.02.2020 r. 

Godzina emisji: Czytaj także

Dziecko w rodzinie zastępczej. Z sideł przemocy do lepszego domu?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:39
Psycholog dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że przemoc ma różne oblicza, a społeczeństwo nie zawsze potrafi trafnie ocenić, kiedy dochodzi do nadużycia ze strony rodziców. Jak przemoc wpływa na psychikę dziecka i kiedy rodzina zastępcza staje się jedyną szansą na ocalenie pokrzywdzonego dziecka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak aktualnie leczy się zapalenie płuc u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:45
Rocznie w wyniku tej choroby traci życie 120 tysięcy obywateli państw Unii Europejskiej, w tym 12 tysięcy Polaków. Najbardziej zagrożone są małe dzieci. Z powodu zapalenia płuc co roku na świecie umiera ponad 800 tysięcy dzieci w wieku do pięciu lat, co stanowi 15 proc. wszystkich zgonów w tej grupie wiekowej.
rozwiń zwiń