X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kliniki takie jak "Budzik", są bardzo potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 13:14
Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Głogowskiej.
Audio
  • Kliniki takie, jak "Budzik" są bardzo potrzebne. Reportaż Małgorzaty Głogowskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Warszawska klinika Budzik
Warszawska klinika "Budzik"Foto: PAP/Tomasz Gzell

W lipcu 2013 roku - jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu - została uruchomiona Klinika "Budzik". Placówka działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej pacjentów.

Ambicją twórców kliniki - która powstała dzięki Fundacji "Akogo?", ofiarności wielu darczyńców indywidualnych, firm, fundacji oraz środkom Unii Europejskiej - jest stworzenie systemowego rozwiązania, wzorca prawno-organizacyjnego, jak również wzorca medyczno-neurorehabilitacyjnego dla dzieci w śpiączce. 

Pełny program leczniczo-rehabilitacyjny - bezpłatny dzięki finansowaniu ze środków NFZ - obejmuje: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego (rehabilitacja), program leczenia wspomagający kinezyterapię, program psychologiczny oraz diagnostykę i konsultacje lekarskie.

- Przez te sześć i pół roku przez "Budzik" przeszło 150-160 dzieci. 64 z nich zespół terapeutyczny uznał za wybudzone - powiedział dr n. med. Maciej Piróg, dyrektor zarządzający Kliniki "Budzik". Więcej w reportażu Małgorzaty Głogowskiej.

"Budzik" dla dorosłych

W 2022 roku ma rozpocząć działalność Klinika "Budzik" dla dorosłych. Placówka powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, który jest partnerem medycznym przedsięwzięcia. Ma dysponować technologią XXII wieku. 

Trzypiętrowy obiekt będzie miał powierzchnię ok. 3 tys. m kw. Zostanie wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka.

Klinika zakupi też ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Wykorzystany zostanie także sprzęt multimedialny i sensoryczny.

Budowę Kliniki "Budzik" dla dorosłych objęła honorowym patronatem żona Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Frątczak

Reporter: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 11.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

klinikabudzik.pl/mat. prasowe/kk 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak