X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

11-latka po ojcu odziedziczyła... dług. Co zrobić w takiej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 12:35
Zuzia z Libiąża kilka lat po śmierci ojca dowiedziała się, że odziedziczyła po nim niespłacony kredyt, w sumie ponad milion złotych. Komornik zajął jej znaczną części niewielkiej renty, którą dostawała po tacie. 
Audio
  • 11-latka po ojcu odziedziczyła... dług. Reportaż Mai Mazurek (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Niechciany spadek można odrzucić (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, im_coco

Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki interwencji przeprowadzonej pod nadzorem wiceministra Sebastiana Kalety, komornik wycofał się z nieuprawnionego zajęcia renty dziewczynki i zwrócił jej rodzinie pieniądze.

Co możemy zrobić jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji? O tym w audycji "Cztery pory roku" opowiedziała mecenas Katarzyna Ludwig.

Spadek można odrzucić

- Jeżeli jesteśmy w gronie spadkobierców możemy - w ciągu sześciu miesięcy od chwili, kiedy dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy - złożyć do sądu wniosek o sporządzenie tzw. spisu inwentarza. Taki spis sporządza - mając dostępne ku temu narzędzia, między innymi możliwość dowiedzenie się, czy zmarły posiadał długi - komornik - wyjaśniła mecenas.

Ludwig zwróciła uwagę, że postanowienie sądu zwalnia banki z tajemnicy bankowej i komornik zyskuje wgląd w konta osoby zmarłej. Nie wszystkie długi są jednak proste do wykrycia. Na szczęście prawo nas chroni. - To na komorniku spoczywa odpowiedzialność za pomyłki - podkreśliła prawniczka. Spis inwentarza możemy zrobić też sami, ale wówczas za ewentualne błędy odpowiadamy osobiście.

Czy możemy odrzucić część spadku? Jeśli okaże się, że w skład majątku zmarłego wchodzi mieszkanie i pół miliona złotych długu nie możemy odrzucić długu a mieszkania przyjąć. - Należy pamiętać, że przed 2015 rokiem spadek dziedziczyliśmy wprost - odpowiadaliśmy za długi całym swoim majątkiem. Teraz jest to ograniczone - jest dziedziczenie z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli do wysokości aktywów spadkowych - wytłumaczyła gość radiowej Jedynki.

Można nie wiedzieć o spadku

Czy może się zdarzyć, że nie będziemy świadomi tego, że odziedziczyliśmy dług? - Teoretycznie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jednak teoria teorią, a praktyka praktyką - przyznała mecenas.

- W polskim prawie jest przepis, który mówi o tym, że jeżeli na posiedzenie w przedmiocie ustalenia nabycia spadku nie zgłoszą się wszyscy potencjalni spadkobiercy zamieszcza się ogłoszenie w prasie. Mijają trzy miesiące i przyjmuje się, że wszyscy spadkobiercy zostali skutecznie poinformowani. Czasami jest tak, że ktoś nie wie, że stał się spadkobiercą - powiedziała Ludwig.

Gość radiowej Jedynki podkreśliła, że trzeba pamiętać, że spadek nie trafia w próżnię. Jeśli my odrzucamy spadek po ojcu czy matce, w nasze miejsce wchodzą nasi zstępni, czyli nasze dzieci i to oni stają się spadkobiercami. Powinien nas o tym poinformować notariusz. W takim przypadku trzeba się zgłosić do Sądu Rodzinnego. A co się dzieje z odrzuconym przez wszystkich spadkobierców spadkiem? 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Reporter: Maja Mazurek

Gość: mecenas Katarzyna Ludwig

Data emisji: 13.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozliczamy PIT za 2019 rok. Ważne zmiany!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 12:44
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co należy się rodzicom chorego dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:50
Sezon grypowy trwa, a lekarze ostrzegają, że zachorowań wirusowych może być więcej. W "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, jak wygląda kwestia zwolnień chorobowych. Ile dni L4 przysługuje na chore dziecko? Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego?
rozwiń zwiń