Od szczeniaka do psa przewodnika. Poszukiwani wolontariusze!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:39
Obecnie w Polsce jest tylko 125 psów posiadających certyfikaty psa asystenta osoby niewidomej lub niedowidzącej. 
Audio
  • Od szczeniaka do psa przewodnika. Reportaż Wojciecha Urbana (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Pies przewodnik. Reportaż Patryka Bedlińskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Pies przewodnik
Pies przewodnikFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z Fundacją Vis Maior, Fundacją Pies Przewodnik, Fundacją na rzecz Osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik oraz Polskim Związkiem Niewidomych poszukują wolontariuszy, którzy przyjmą do swojego domu szczeniaka i - we współpracy z trenerem - przygotują go do dalszego etapu szkolenia specjalistycznego na psa przewodnika.

Jak wychować psa przewodnika?

Zadaniem wolontariusza będzie opieka nad szczeniakiem przez pierwszy rok jego życia i wychowanie go na posłusznego psa. Udział w programie zobowiązuje do obecności na szkoleniach i spotkaniach wolontariuszy. W ramach szkoleń wolontariusz dowie się, między innymi, jak uczyć psa pożądanych zachowań i jak przygotować go do wizyty u weterynarza.

Decyzję o wzięciu udziału w projekcie trzeba gruntownie przemyśleć. Wolontariusz musi zabierać psa ze sobą wszędzie, by zwierzę mogło poznać jak najwięcej miejsc. Decydując się na udział w programie trzeba wziąć pod uwagę, że pies nie może zostawać sam w domu dłużej niż pięć godzin. Dzieci mieszkające z wolontariuszem muszą mieć więcej niż pięć lat.

Więcej informacji>>

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Frątczak

Reporterzy: Wojciech Urban i Patryk Bedliński

Data emisji: 12.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/pfron.org.pl/kk 

Czytaj także

Czy stosunek do zwierząt jest odbiciem stosunku do ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:50
W audycji "Gdzie jest pan Cogito" rozmawialiśmy o stosunku Polaków do zwierząt. Czy jest on odbiciem w stosunku do ludzi? Czy jako społeczeństwo dostrzegamy problemy zwierząt? Jak zmieniło się ich życie w Polsce w ostatnich latach? 
rozwiń zwiń