Jak wygląda dogoterapia? Komu może pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:39
- Nie ma sytuacji, kiedy dogoterapia nie jest przydatna, kiedy nie może wspierać dobrze prowadzonej terapii - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prezes Fundacji Słyszę-Mówię-Czuję Beata Bandolet.
Audio
  • Jak wygląda dogoterapia? Komu może pomóc? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock.com

Terapia z udziałem psa - dogoterapia - to metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.

W ocenie prezes Fundacji Słyszę-Mówię-Czuję, dogoterapia przynosi korzyści przy każdej - dobrze prowadzonej - terapii. - Jest pomocna przy wspomaganiu rozwoju dzieci, przy wspomaganiu osób, które mają jakieś niepełnosprawności. Trudno by mi było znaleźć powody, kiedy dogoterapia nie jest pomocna - podkreśliła.

Czy każdy pies może być terapeutą?

Nie ma rasy psów szczególnie nadającej się do terapii. O przydatności decydują zawsze cechy osobnicze oraz umiejętności przewodnika.

- W każdym psie tkwi potencjał - oceniła Beata Bandolet jednocześnie zaznaczyła, że nie wystarczy, że pies jest przyjazny - zwierzę musi się też czuć komfortowo w roli terapeuty.

. 
Feluś w studiu radiowej Jedynki 

Jak wygląda dogoterapia?

Jak zaznaczyła gość radiowej Jedynki, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Terapeuta powinien dobrać odpowiedniego psa do danej osoby. 

- W zależności od tego, z kim pracujemy - ja i mój psi partner - tworzymy odpowiedni scenariusz. Na początku jest rytuał powitania. Pies może zrobić jakąś sztuczkę, przynieść zabawkę. Jeżeli dziecko jest niepewne, zwierzę położy się na podłodze i pozwoli się obserwować - wyjaśniła.

- Później terapeuta może zaproponować różne aktywności, w zależności od potrzeb. Są to zazwyczaj aktywności związane z rozwojem mowy, z poruszaniem się. Chyba najwięcej aktywności związanych jest z emocjami - wymieniła.

Jak psy pomagają nastolatkom w procesie wychodzenia z depresji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Frątczak

Gość: Beata Bandolet (prezes Fundacji Słyszę-Mówię-Czuję)

Data emisji: 12.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy stosunek do zwierząt jest odbiciem stosunku do ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:50
W audycji "Gdzie jest pan Cogito" rozmawialiśmy o stosunku Polaków do zwierząt. Czy jest on odbiciem w stosunku do ludzi? Czy jako społeczeństwo dostrzegamy problemy zwierząt? Jak zmieniło się ich życie w Polsce w ostatnich latach? 
rozwiń zwiń