Jak poprawnie myć ręce i dlaczego to takie ważne?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:39
- Eksperci wyliczyli, że mycie rąk powinno nam zająć 30 sekund - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
Audio
  • Jak poprawnie myć ręce i dlaczego to takie ważne? Reportaż Agnieszki Ciecierskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Raths/shutterstock.com

Grypa, przeziębienie, biegunka, rotawirusy, salmonella, zapalenie wątroby typu A - wszystkie te choroby bardzo często spowodowane są bakteriami przenoszonymi przez brudne ręce.

Chlust i po sprawie?

Jak zauważyła Joanna Narożniak, zwykle mycie rąk zajmuje nam nie więcej niż 10 sekund - po prostu wierzch i wnętrze dłoni opłukujemy wodą. Czasem użyjemy mydła, czasem nie. Tymczasem, żeby ręce były prawidłowo umyte - jak wyliczyli eksperci - potrzeba około pół minuty. 

Jak prawidłowo umyć ręce? 

Nakładamy troszeczkę mydła na wewnętrzną powierzchnię dłoni i okrągłym ruchem najpierw namydlamy wewnętrzną stronę a potem zewnętrzną. - I teraz jest czas na najważniejszy ruch - namydlamy powierzchnię między palcami - palce jednej ręki wkładamy między palce drugiej ręki - wyjaśniła ekspertka.

Myjemy ręce pod paznokciami i nadgarstki. Ważne jest by na koniec dokładnie wypłukać ciepłą wodą mydło.

Jeśli nie mydło to co?

Jeśli nie mamy dostępu do łazienki, możemy skorzystać z żeli antybakteryjnych lub specjalnych chusteczek. Postępujemy z nimi dokładnie tak, jakbyśmy myli ręce wodą. 


Rzeczniczka prasowa Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie przypomniała, że ręce musimy umyć nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również w wielu innych sytuacjach, między innymi po przyjściu do domu z dworu czy przed każdym posiłkiem. 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Frątczak

Reporter: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 12.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk 

Czytaj także

Piękny uśmiech? Podpowiadamy jak myć zęby

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 13:04
Każdy z nas pragnie mieć ładny uśmiech. Żeby móc się nim pochwalić, trzeba jednak najpierw zadbać o zęby. - Należy je myć dokładnie i co najmniej dwa razy dziennie - radzi higienistka dentystyczna. A jaką szczoteczką warto wybrać, żeby nasze zęby były jeszcze bardziej białe?
rozwiń zwiń