X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego warto pisać ręcznie?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 11:25
- Pisząc ręcznie angażujemy hipokamp, element układu limbicznego, który jest odpowiedzialny za zapamiętywanie, przetwarzanie danych, analizę, syntezę i kreatywność - mówiła w Programie I Polskiego Radia Justyna Filipiuk, psycholog. 
Audio
  • Dlaczego warto pisać ręcznie? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustgracyjne
zdj. ilustgracyjneFoto: Shutterstock

Gość audycji podkreśliła, że z badań przeprowadzonych wśród studentów wynika, że ci, którzy robili na studiach notatki ręczne sukcesywnie więcej i lepiej zapamiętywali niż studenci, którzy pisali notatki na komputerach i tabletach. - Muszą oni używać skrótów myślowych, przetwarzać te dane i w tym momencie mogą lepiej przyswajać materiał - dodała. 

Rezygnacja z nauki ręcznego pisania

Na początku 2016 roku rząd Finlandii zarządził, że fińskie szkoły będą odchodzić od nauki ręcznego pisania. Zrezygnowano z uczenia pisma łączonego na rzecz bardziej zbliżonych do drukowanych, czyli łatwiejszych do napisania. Stwierdzono, że zamiast tego w szkołach będzie więcej zajęć plastycznych, które miały zrekompensować pisanie ręczne. - Ten wysiłek, jaki podejmuje dziecko ucząc się pisania jest wysiłkiem, które później pomaga w pokonywaniu różnych trudności, kształtuje odpowiednie postawy. Ta cała oprawa związana z kształtowaniem pisania, z przechodzeniem od pisania ołówkiem poprzez pisanie długopisem, w zależności od szkoły to jest cały proces, kiedy kolejny etap rozwojowy dziecka kształtuje się podczas edukacji szkolnej - wyjaśniła ekspert. 

Pobudzamy ośrodki mózgu 

Justyna Filipiuk zaznaczyła, że pisząc ręcznie mamy pobudzone ośrodki mózgu związane z wyobraźnią przestrzenną. - Jak pracujemy z dziećmi tylko odtwórczo nie angażując ośrodków związanych z pisaniem, czytaniem, wtedy spada koncentracja uwagi, a to jest główny czynnik naszych czasów. Koncentracja uwagi u dzieci jest bardzo słaba i to widać przy kolejnych pokoleniach, przy kolejnych klasach - dodała. 

Czy można zepsuć charakter pisma? Czy kaligrafia to chwilowa moda? O tym w audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaGrzegorz Frątczak 

Gość: Justyna Filipiuk (psycholog)  

Data emisji: 12.02.2020 r 

Godzina emisji: 10.17

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od szczeniaka do psa przewodnika. Poszukiwani wolontariusze!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:39
Obecnie w Polsce jest tylko 125 psów posiadających certyfikaty psa asystenta osoby niewidomej lub niedowidzącej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poprawnie myć ręce i dlaczego to takie ważne?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:39
- Eksperci wyliczyli, że mycie rąk powinno nam zająć 30 sekund - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
rozwiń zwiń