Początek wojny polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 11:50
Wojna rozpoczęła się 14 lutego 1919 roku starciem koło miasteczka Mosty niedaleko Szczuczyna, gdzie oddziały wojska polskiego powstrzymały dalszy marsz na zachód oddziałów Frontu Zachodniego Armii Czerwonej.
Audio
  • Początek wojny polsko-bolszewickiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Rekonstrukcja bitwy pod Komarowem
Rekonstrukcja bitwy pod Komarowem Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Mija dokładnie 101 lat, od kiedy miał miejsce początek wojny polsko-bolszewickiej. - Z jednej strony tego dnia miała miejsce ta potyczka i była ona stoczona przez tzw. oddziały "Szarej Armii" sformułowanej w Królestwie Polskim, Kongresówce z oddziałami Armii Czerwonej. Zanim to starcie mogło nastąpić to należy wiedzieć o tym, że chwila zakończenia I Wojny Światowej, ogromne tereny Rosji aż po Morze Azowskie były okupowane przez zwycięską Armię Niemiecką - mówił prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 


Bitwa Warszawska 1200.jpg
Serwis specjalny: Bitwa Warszawska 1920
***

Wojna polsko-bolszewicka toczyła się pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą Polską a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką, dążącą do podboju europejskich państw i przekształcenia ich w republiki sowieckie. Trwała w latach 1919-1920, a jej najważniejszymi epizodami militarnymi były: wyprawa kijowska, Bitwa Warszawska, kontruderzenie znad Wieprza, bitwa pod Komarowem i bitwa nad Niemnem.

Dlaczego wojna kojarzy się z rokiem 1920? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycjiCztery pory roku

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Gość: prof. dr hab. Grzegorz Nowik (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Instytut Studiów Politycznych PAN) 

Data emisji: 14.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.15

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

I wojna światowa - zapomniana historia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 16:25
- Opanowała nas idea, by przywrócić blask jednej z nekropolii nad dolnym Sanem, konkretnie w Rozwadowie - mówi Tomasz Nowakowski, współpracownik Fundacji Przywróćmy Pamięć.
rozwiń zwiń