Sztuka szybkiego czytania. Czy każdy może się jej nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 13:30
- Czytać szybciej może każdy. Możemy podwoić swoje tempo czytania, jak zweryfikujemy to, co robimy źle i poznamy swoje błędy czytelnicze. Wtedy automatycznie poprawimy tempo. Trzeba dużo trenować, żeby osiągnąć ten poziom - mówiła Anna Zdebska, instruktorka Szkoły Pamięci SPW w Krakowie. 
Audio
  • Sztuka szybkiego czytania. Czy każdy może się jej nauczyć? (cztery pory roku/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Fotograficzne czytanie. Ile jesteśmy w stanie zapamiętać? 

Czytanie z ogromnymi prędkościami nazywa się czytaniem fotograficznym. Badania prowadziła np. amerykańska agencja kosmiczna NASA i wykazała, że nie ma żadnych korzyści z tego typu czytania, jednak nauczyciele czytania fotograficznego zalecają, aby z początku dokonać przeglądu książki zwracając uwagę na wyróżnione jej elementy. 

- Są osoby, które rodzą się z taką zdolnością, że spojrzą się na stronę i są w stanie zapamiętać całą treść. One ją przyswoiły jako obraz, natomiast osoby, które uczone w systemie szkolnym czytają linearnie to przeszkadza w szybkim czytaniu. Musimy od tego odejść, żeby przeskoczyć pewien etap - radzi Anna Zdebska. 

Rozmówczyni Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej zaznacza, że osoby które nigdy w życiu nie trenowały czytają od 180 do 240 słów na minutę. - To jest takie przeciętne tempo. Jeżeli czytamy dla przyjemności to automatycznie stopień zrozumienia i ilość zapamiętanych treści jest większa jak czytamy pod przymusem. Nasz mózg podchodzi inaczej do tego co nam się podoba i co musimy - wyjaśnia. 

Trudniej się czyta z dziećmi

Dzieci w wieku szkolnym są często zniechęcone czytaniem, zwłaszcza gdy sprawia im to wielkie trudności. Anna Zdebska wyjawia, że najgorszym etapem jest sytuacja, kiedy dziecko fonetyzuje - czyli powtarza w myślach bądź czyta po cichu. - Przeskoczenie tego etapu zajmuje bardzo dużo czasu, jeżeli dziecko się nie zainteresuje, to ten etap nie chce przyjść - uważa. 

***

 Słuchacze Programu I Polskiego Radia czynnie mogli brać udział w audycji, w której mówili o książkach, m.in. o tym, jak się one zmieniały na przestrzeni lat, swoich ulubionych lekturach i czy książki zmieniają nasze życie. 

 ***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej i Grzegorz Frątczak

Rozmawiała: Magdalena Zbylut - Wiśniewska 

Gość: Anna Zdebska ( instruktorka Szkoły Pamięci SPW w Krakowie) 

Data emisji: 18.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans