Pozdrowienia na pocztówce. Jak prawidłowo je napisać?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 10:50
- W zależności do kogo adresowana będzie pocztówka czy list, będą używane zupełnie inne zwroty grzecznościowe i formy adresatywne, czyli formy jakimi zwracamy się do kogoś - mówi w "Czterech porach roku" dr Irena Kamińska - Radomska, ekspert ds. etykiety. 
Audio
  • Pozdrowienia na pocztówce - jak je napisać? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Kaboompics_com/publ. dom.

Gość audycji podkreśla, że w dzisiejszych czasach będąc z kimś w bliższej relacji - rzadko kiedy dostajemy pocztówki czy listy. - Są e-maile, SMS-y czy publikujemy posty na Facebooku czy Instagramie - mówi. - Wysiłkiem jest napisanie tej pocztówki ręcznie, ale jak już chcemy ją wysłać to postarajmy się, aby przekaz był bardzo osobisty, żeby pocztówka nie brzmiała tak jak w ubiegłym roku czy dwa lata temu - dodaje.

Jak zaadresować kartkę?

Dr Irena Kamińska - Radomska zaznacza, że adresując pocztówkę wszystkie tytuły powinny być zachowane. - Nie może być napisane w skrócie "Sz.P." czyli "Szanowni Państwo". Jak piszemy do jednej osoby, mimo, że to jest najbliższa osoba na świecie to będzie jednak Szanowna Pani i potem kolejno imię, nazwisko i adres - informuje. 

Ekspert zwraca uwagę, żeby kilkakrotnie przeczytać pocztówkę przed wysłaniem. - Najlepiej dać komuś trzeciemu do przeczytania, żeby przypadkiem nie znalazły się tam treści, które będą problematyczne czy kompromitujące, bo wiadomo, że taką pocztówkę każdy może przeczytać - dopowiada. 

Czy wysłanie pocztówki do pracodawcy jest "mile widziane"? O tym w audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Daniel Wydrych Marzena Kawa

Gość: dr Irena Kamińska-Radomska (wykładowca, ekspert ds. etykiety) 

Data emisji: 17.02.2020 r. 

Godzina emisji: 10.20

ans 

Czytaj także

Postanowienia noworoczne. Czy to już tradycja?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 13:42
Zakończenie roku jest czasem na podsumowania. Zastanawiamy się co nam się udało dokonać w mijającym roku i tym samym zaczynamy tworzyć plan na kolejny. Dlaczego coś sobie postanawiamy? Co najczęściej ląduje na liście życzeń? Gościem audycji "Cztery pory roku" była Monika Gabriela Sójka, psycholog. 
rozwiń zwiń