Polscy naukowcy cenieni w świecie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 12:26
W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. To okazja do zapoznania się z dokonaniami polskich naukowców, spośród których światową karierę wielu zrobiło po wyjeździe z Polski.
Audio
  • Krzysztof Michalski opowiada o polskich naukowcach (Cztery pory roku/Jedynka)
Stefan Kudelski ze swoimi wynalazkami
Stefan Kudelski ze swoimi wynalazkami Foto: Erling Mandelmann, Wikipedia/CreativeCommons

Jednym z nich był Stefan Kudelski, polski elektronik i wynalazca, twórca serii profesjonalnych magnetofonów Nagra, podstawowego typu magnetofonu używanego przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie. Z Polski wyjechał w 1939 roku jak miał 10 lat, uciekając z rodzicami przed wojną. Po wielu zawirowaniach rodzina osiadła w Szwajcarii, gdzie młody Stefan ukończył liceum i politechnikę w Lozannie. - My, radiowcy znamy Stefana Kudelskiego właśnie z tego magnetofonu - mówi redaktor Krzysztof Michalski. Zwraca uwagę, że mało kto wie, że spośród Polaków Stefan Kudelski ma najwięcej Oscarów, bo aż cztery. To za zasługi dla amerykańskiego przemysłu filmowego.

Z kolei Michał Kaszczuk i Łukasz Osowski stworzyli najlepszy na świecie syntezator mowy IVONA. - Najlepszy dowód, że ten syntezator jest wspaniały, to fakt, że przemawia chyba w 30 językach - podkreśla Krzysztof Michalski. Firmę, którą polscy inżynierowie założyli i która pracowała nad syntezatorem IVONA przejął w 2013 roku Amazon.

Kolejnym Polakiem, który zrobił za granicą karierę jest Edmund Obiała, inżynier budownictwa, projektant i budowniczy obiektów sportowych. Pracował m.in. nad stadionem olimpijskim w Sydney, brał także udział w pracach przy nowym stadionie Wembley, a niedawno ukończył przebudowę opery w Sydney. Do Australii wyjechał tuz przed stanem wojennym. - Musiał się tam przebijać i z suwakiem logarytmicznym w ręku zdominował całą grupę inżynierów - mówi Krzysztof Michalski. Bo Australijczycy nie wiedzieli co to jest, a on pokazał, że szybko i po małych kosztach można wyliczyć projekt.

Redaktor wymienia nazwiska polskich naukowców cenionych w świecie i ubolewa, że nakłady na naukę są zbyt niskie. W Polsce to 1,2 proc. PKB, choć w krajach rozwiniętych normą jest 2 proc.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Gość: Krzysztof Michalski (dziennikarz, członek Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk i Akademii Inżynierskiej

Data emisji: 19.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.17

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nawet milion gatunków jest zagrożonych wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 20:20
Ostatni raport Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu alarmuje, że obserwujemy kolejne wielkie wymierania gatunków. Z około 8 milionów gatunków zwierząt i roślin, nawet milion jest zagrożonych wyginięciem. Wiele z nich w ciągu najbliższych dekad. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Horyzont Europa. Na co wydać 100 mld euro?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:20
"Horyzont Europa" to największy program wspierania badań naukowych w historii naszego kontynentu. Proponowany budżet tego programu w perspektywie 2021-2027 to około 100 mld euro. Czy z tych środków skorzystają polscy uczeni i przedsiębiorcy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy pracują nad stworzeniem "czapki niewidki"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 19:07
Celem konsorcjum "Ensemble 3" będzie opracowanie nowych materiałów fotonicznych o bardzo ciekawych właściwościach, do zastosowań między innymi w medycynie, optoelektronice, czy telekomunikacji.
rozwiń zwiń