Śladami Marii Skłodowskiej - Curie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 13:47
W Dniu Nauki Polskiej, obchodzony po raz pierwszy w Polsce, reporterka Programu I Polskiego Radia Małgorzata Głogowska odwiedziła Muzeum Marii Słodkowskiej - Curie mieszczącego się na warszawskim Starym Mieście. Jaką matką była zdobywczyni najważniejszych nagród naukowych? Jak poznała swojego męża? 
Audio
  • Śladami Marii Skłodowskiej - Curie (Cztery pory roku/Jedynka)
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/ 1-Z-494

Najmłodsza z pięciorga rodzeństwa 

Maria Skłodowska urodziła się w 1867 roku i była piątym i ostatnim dzieckiem Władysława i Bronisławy z domu Boguskiej. Ojciec z zawodu był nauczycielem matematyki i fizyki oraz dyrektorem dwóch warszawskich gimnazjów męskich, matka zaś była przełożoną w warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Rodzeństwo Marii, podobnie jak ona, zafascynowani nauką ukończyli studia i zdobyli tytuły naukowe. Brat Józef został lekarzem, z kolei siostra Bronisława - doktorem medycyny. 

- Józef Skłodowski bez problemu skończył studia w Warszawie, bo jak wiadomo w tym czasie mężczyźni mogli studiować, jak było ich na to stać - mówił Sławomir Paszkiet, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 

Marzeniem sióstr: Marii i Bronisławy było ukończenie studiów w Paryżu, jednak nie pozwalała na to sytuacja finansowa Skłodowskich. - Bardzo wcześnie umiera siostra Marii - Zofia, następnie w wyniku gruźlicy umiera jej matka. W tej sytuacji ojciec sam musi wychować i wykształcić całą czwórkę rodzeństwa - podkreślił dyrektor placówki. 

Szukała laboratorium a znalazła męża

Na początku 1891 roku Maria zdecydowała się wyjechać do Paryża. Noblistka po ukończeniu studiów dostaje propozycje przeprowadzenie ciekawych badań nad promieniotwórczością. - W tym celu potrzebne jej było laboratorium, które uznanym badaczom było ciężko znaleźć. W tym okresie przebywał w Paryżu prof. Józef Wierusz - Kowalski i można powiedzieć, że on był swatem, ponieważ zaprosił ją i swojego znajomego Pierre'a Curie na herbatę. Pierre zakochał się w Marii od pierwszego wejrzenia - informował Sławomir Paszkiet. - Szukała laboratorium a znalazła męża - dodał. 

Jaką matką była Maria Skłodowska - Curie? O tym w nagraniu. 

***

Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie zostało założone w 1967 roku w miejscu urodzenia dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Mieści się przy ulicy Freta w XVIII wiecznej kamienicy. Muzeum na charakter biograficzny. Ekspozycję stałą tworzy obszerny zbiór oryginalnych notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów oraz rzeczy osobistych uczonej i jej rodziny.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych 

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 19.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.39

muzeum/ans 

Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 05:55
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Curie - w cieniu żony

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 05:45
Piotr Curie może uchodzić za archetyp naukowca. W pełni poświęcony badaniom, nie dbający o zaszczyty, którego jedynym marzeniem było wyposażone laboratorium. Niespodziewana śmierć przerwała jego wybitną karierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Skłodowska wyprzedziła swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 15:00
Czy gdyby Maria Skłodowska-Curie nie wyjechała z Polski, osiągnęłaby takie sukcesy naukowe, które w rezultacie przyniosły jej dwie nagrody Nobla? Na to pytanie starała się odpowiedzieć była dyrektor muzeum poświęconego tej wielkiej polskiej uczonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literackie Nagrody Nobla w Polsce. Kim są polscy nobliści?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 06:00
Nagrody przyznawane od 1901 roku uznawane są za najbardziej prestiżowe wyróżnienie świata. Do tej pory zaszczytu odbioru medalu z rąk szwedzkich monarchów doświadczyło sześcioro Polaków.   
rozwiń zwiń