Coraz więcej wymaganych zaświadczeń o szczepieniach ochronnych u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 14:10
- Do tej pory było tak, że żłobki i przedszkola nie wymagały zaświadczeń o szczepieniach, ale życie i uwarunkowania się zmieniają i słyszymy, że coraz więcej samorządów podejmuje decyzję, żeby takie zaświadczenia były wymagane - mówiła w "Czterech porach roku" Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. 
Audio
  • Szczepienia ochronne u dzieci. Gdzie wymagane są zaświadczenia? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: adriaticfoto/Shutterstock

Przedszkole - dobra wola rodzica a w żłobkach zaświadczenie wymagane

Do warszawskich publicznych przedszkoli dzieci są przyjmowane wg konkretnych kryteriów. - Są kryteria ustawowe i samorządowe. Nie są brane pod uwagę szczepienia. Rodzice zapisują dziecko w systemie i na podstawie tego system przydziela punkty. My nie mamy wglądu w szczepienia dzieci i nie prosimy rodziców o taką informację. Nie mamy do tego prawa, to jest dobra wola rodzica - informowała Joanna Waszczuk, dyrektor Przedszkola nr 189 w Warszawie. - Nigdy nie zdarzył mi się taki przypadek, żeby rodzic pytał, czy wszystkie dzieci są szczepione w naszej placówce - dodała. 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku warszawskich żłobków, gdzie od stycznia 2020 roku mogą być do nich przyjmowane tylko zaszczepione dzieci. - Duży procent rodziców nie szczepi dzieci. Radziliśmy sobie w ten sposób, że przyjęcia do żłobków były punktowane. Niestety ten system był nieszczelny, dlatego od tego roku dzięki uchwale Rady Miasta wprowadziliśmy zasady, że do żłobka może być przyjęte dziecko zaszczepione - zaznaczyła Magdalena Łań z biura prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. 

Jak wygląda kalendarz szczepień?

Kalendarz zmienia się rok do roku i jest publikowany do 31 października w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia. - Można go bardzo łatwo znaleźć w internecie wpisując tytuł dokumentu "Program Szczepień Ochronnych na 2020 rok". - Jest on umieszczony na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także na stronie prowadzonej przez PZH - mówiła Izabela Kucharska. 

Gość audycji informowała, że w polskim kalendarzu szczepień jest 11 szczepień obowiązkowych i ok. 18 szczepień zalecanych, które nie są refundowane z budżetu państwa. Występują również w szczepienia poekspozycyjne, czyli szczepienia po kontakcie ze zwierzęciem.  - Obowiązkiem lekarza jest informowanie nie tylko o szczepieniach obowiązkowych, ale również o dostępnych możliwych szczepieniach zalecanych - dodała. 


kalendarz szczepień  
Izabela Kucharska powiedziała na antenie radiowej Jedynki, że szczepionkę można zamienić na inną, jeżeli w jej składzie są wymagane odpowiednie składniki, jednak w takiej sytuacji trzeba za nią zapłacić z własnej kieszeni. - W tym zakresie można grymasić, ale trzeba pamiętać, że jest do wyboru wcale nie gorsza szczepionka kupowana przez Ministerstwo Zdrowia - wyjaśniła. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska Roman Czejarek 

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska 

Gość: Izabela Kucharska (zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego) 

Data emisji: 21.02.2020 r. 

Godzina emisji: 11.14

ans