Elektrownia na dachu bloku? Trudne, ale wykonalne

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 10:50
- Jeśli mieszkamy we wspólnocie mieszkaniowej możemy zainstalować panele fotowoltaiczne na wspólnym dachu, jeśli uzyskamy zgodę pozostałych członków wspólnoty - informował Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. - Warto zainteresować tym zarząd spółdzielni, który również może zainstalować panele, które zasilają części wspólne naszej wspólnoty - dodał. 
Audio
  • Elektrownia na dachu bloku? Trudne, ale wykonalne (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Części wspólne, którymi możemy zasilić takim prądem to m.in. klatki schodowe czy bramy wjazdowe. Nadmiar energii należy oddawać do sieci i rozliczać się tak jak każdy inny prosument - czyli osoba, która nie tylko konsumuje, ale też produkuje - w tym przypadku energię. - W momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna na naszym dachu zaczyna produkować energię to konsumujemy ją albo sami na własne potrzeby albo ich nadmiar oddajemy do sieci. Korzystają z niej w tym momencie inni, a Zakład Energetyczny oddaje nam 80 procent tej energii z powrotem za darmo - wyjaśnia Jan Ruszkowski. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ>>>>Nie chcesz płacić za prąd? Pomyśl o instalacji fotowoltaicznej

Urządzenia magazynujące energię 

Gość audycji podkreślał, że mielibyśmy problem wieczorami, gdzie nie ma słońca. W takich sytuacjach potrzebne są urządzenia magazynujące energię. - Takie magazyny są bardzo często budowane z ognisk samochodów elektrycznych, które nie spełniają już takich parametrów, aby zasilać samochód, ale świetnie nadają się jako bardzo pojemny magazyn energii. To podraża całą inwestycję, natomiast panele fotowoltaiczne w połączeniu z magazynem energii pozwalają nam być zupełnie samowystarczalni - informował Jan Ruszkowski. 

Jakie formalności należy spełnić, aby zostać prosumentem? 

Gdy podejmiemy decyzję o założeniu paneli fotowoltaicznych, wtedy należy udać się do Zakładu Energetycznego i podpisać z nim umowę. - W przeciągu miesiąca otrzymujemy licznik dwukierunkowy, który będzie mierzył energię płynącą zarówno od nas jak i do nas - wyliczał ekspert. 

Następnie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska należy złożyć wniosek, aby otrzymać dotację w wysokości 5000 zł, która obniża koszta instalacji. - Całość kosztów instalacji w najbliższym zeznaniu podatkowym możemy sobie odpisać od podstawy opodatkowania - dodał Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Materiał reporterski: Patryk Bedliński 

Data emisji: 24.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.16

ans 

Czytaj także

Polska stawia na odnawialne źródła energii: są kolejne ułatwienia dla prosumentów - mniejszy VAT, podatek

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 18:44
W Polsce rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych - codziennie przybywa 200 nowych. Ich użytkowników zachęcają kolejne ułatwienia wprowadzane przez rząd.
rozwiń zwiń