Firma z Wrocławia wykonuje rekwizyty do kultowej "Gry o Tron"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 15:06
Polscy fani "Gry o Tron" z pewnością będą zachwyceni, że część rekwizytów do tego serialu powstaje w naszym kraju. Rzemieślnicy z Wrocławia wykonali m.in. rękę Jaimiego Lannistera. Jednak zanim do tego doszło, żeby wypromować swoją firmę, stworzyli inny rekwizyt ze świata Westeros.
Audio
  • Firma z Wrocławia wykonuje rekwizyty do kultowej "Gry o Tron" (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Złota ręka Jaimiego Lannistera
Złota ręka Jaimiego LannisteraFoto: Rextorn Metalwork

Amerykański serial fantasy "Gra o Tron" od lat bije kolejne rekordy oglądalności. Sporą popularnością cieszy się również wśród polskich widzów. Jak okazuje się, rekwizyty do "Gry o Tron" wykonuje firma Rextorn Metalwork. Wszystko zaczęło się parę lat temu w blaszanym garażu.

- Tam zaczęliśmy naszą pierwszą przygodę z repuserstwem. W tamtym okresie bardzo liczyliśmy, że stosunkowo szybko znajdziemy zlecenia na renowacje różnych obiektów zabytkowych. Wrocław jest miastem obfitującym w zabytki - mówi Tomasz Grabarczyk, jeden z założycieli pracowni.

- Repuserstwo to bardzo stara technika, sięgająca czasów starożytności. Polega na kształtowaniu blachy. Zgodnie z tą techniką musimy rozgrzać blachę miedzianą do czerwoności. Wtedy ona staje się plastyczna i na zimno kujemy każdy z elementów, a następnie wszystkie elementy składamy w jedną całość - dodaje Piotr Mojka, również założyciel pracowni.

Źródło: Rextorn Metalwork / Youtube

Smocze jajo przyciągnęło producentów

Obaj w pewnym momencie zrozumieli, że potrzebują reklamy, w której pokażą, czym jest repuserstwo. Wybór padł na stworzenie smoczego jaja, które widzieli w "Grze o Tron". Po udostępnieniu filmu przez serwis rozrywkowy Bored Panda, aż nie dowierzali przeglądając statystyki.

- Z 220 tysięcy odsłon, które film do tej pory osiągnął, nagle w ciągu jednej nocy zyskał prawie 7 milionów wyświetleń. Po tygodniu nasz film z powstawania smoczego jaja zyskał 20 milionów wyświetleń. Przypuszczam, że na fali popularności tego materiału, wtedy dostrzegł nas ktoś z HBO, odczekał odpowiedni moment aż ruszą prace do finałowego sezonu i w końcu odezwał się do nas, mówiąc: "Chłopaki, jest dla was robota!" - opowiada Tomasz Grabarczyk.

Złota ręka Jaimiego Lannistera

Producenci "Gry o Tron" wytypowali 18 artystów z całego świata, którym przydzielono do wykonania różne artefakty ze świata Westeros. - Nam trafiła się złota ręka Jaimiego Lannistera. Założeniem tego programu nie było to, żeby wykonać wierną replikę tego, co znajduje się w serialu, tylko stworzyć tzw. artystyczną reinterpretację tego przedmiotu, która ma zawierać w sobie pewną historię tej postaci - tłumaczy Tomasz Grabarczyk.

Jak przyznaje Piotr Mojka, tego typu praca wymaga precyzji i cierpliwości, natomiast do osiągnięcia odpowiedniego efektu potrzebne jest również doświadczenie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Daniel Wydrych

Reporter: Kacper Kowalczyk 

Goście: Tomasz Grabarczyk, Piotr Mojka (rzemieślnicy z Wrocławia)

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wiedźmin": gwiazda serialu "Gra o Tron" dołączyła do obsady

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 20:33
Prace nad 2. sezonem serialowej adaptacji opowiadania Andrzeja Sapkowskiego ruszają. Platforma Netflix ogłosiła rozpoczęcie produkcji, tym samym prezentując szczegóły obsady. Jakich nowych aktorów zobaczymy w kontynuacji serialu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Łaska - ze studia dubbingowego na galę oscarową

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 11:38
- Dopiero niedawno dotarło do mnie, że byłam na czerwonym dywanie, byłam w Hollywood - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Kasia Łaska, która podczas 92. ceremonii wręczenia Oscarów wykonała piosenkę z filmu "Kraina lodu 2".
rozwiń zwiń