Pieska w każdym wieku można wyuczyć

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 13:56
Aneta Awtoniuk, trenerka psów, podkreśla, że dopóki pies ma głowę, to można go wszystkiego nauczyć. Trzeba tylko dużo cierpliwości i odpowiedniego podejścia.
Audio
  • Aneta Awtoniik wyjaśnia, jak wyszkolić psa (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Relacja Agnieszki Ciecierskiej ze szkolenia psów (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gerain0812/shutterstock

Gość Programu 1 Polskiego radia zwraca uwagę, że inaczej szkoli się młode pieski w wieku do sześciu miesięcy, a inaczej starsze. Te młode szukają zabawy, te starsze już mają pewne nawyki. - Ja bardziej te psy wychowuję niż tresuję  - mówi. Wyjaśnia, że dla każdego zwierzęcia - psa, kota, krowy - stara się być bardziej przewodnikiem, który mówi, gdzie jest pyszne jedzenie, gdzie nie warto się zapędzać, a nie treserem w znaczeniu cyrkowym, że człowiek coś każe, a zwierzę musi wykonać.

- Taka relacja nie sprawdza się nigdy, bo psy szczególnie, ale i inne zwierzęta towarzyszące człowiekowi na co dzień, to są istoty społeczne, to wytwarzają z człowiekiem specyficzne więzi. - Mamy wtedy wspaniałego towarzysza, a nie niewolnika - zauważa. Podkreśla, że kara nie uczy właściwego zachowania. Zwraca też uwagę, że psy są cwane i potrafią naciągnąć człowieka na smakołyki.

Aneta Awtoniuk wyjaśnia, że nie jest pozytywne, kiedy pies boi się ludzi i zwierząt, albo rzuca się do całowania. - Obie sytuacje nie są specjalnie korzystne, bo mogą oznaczać reakcje lękową - mówi specjalistka. Zwraca uwagę, że z takim lękami trudno sobie poradzić domowymi sposobami. - Takiemu psu trzeba pokazać, że świat nie jest taki straszny.

 MojPsiSwiat/Youtube

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Joanna Racewicz i Grzegorz Frątczak

Gość: Aneta Awtoniuk (specjalistka zachowań zwierząt, instruktorka szkolenia psów, trenerka psów)

Data emisji: 27.02.2020 r. 

Godzina emisji: 11.15

ag


Czytaj także

Działaczka: coraz więcej ludzi nie jest obojętnych na los zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 13:30
Coraz więcej ludzi reaguje na przypadki znęcania się nad zwierzętami, nawet interweniuje - mówiła w Jedynce Paulina Król, redaktor naczelna portalu internetowego psy.pl, autorka akcji "Zerwijmy łańcuchy". Takich przykrych, często szokujących zdarzeń zgłaszanych jest coraz więcej, organizacje opiekujące się zwierzętami mają bardzo wiele pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedopilnowanie psa jest przestępstwem? Surowsze kary wchodzą w życie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 15:28
Właściciel, który trzyma groźnego psa na nieogrodzonej posesji lub puszcza go wolno podczas spacerów, może zostać ukarany grzywną do 5000 zł, a nawet ograniczeniem wolności – podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z pseudohodowlami? Europarlament w obronie psów i kotów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 13:13
Pseudohodowle to poważny problem zarówno w Polsce jak w innych krajach europejskich. Parlament Europejski alarmuje, że czas powiedzieć unijne "nie" i wzywa do działań zwalczających nielegalną sprzedaż zwierząt domowych.
rozwiń zwiń