Rekordowa liczba uczestników biegu "Tropem Wilczym". Za nami 8. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 15:44
80 tysięcy biegaczy w ponad 360 miastach w Polsce i za granicą - to rekord największej imprezy sportowo-edukacyjnej, która 1 marca br. towarzyszyła obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - W pierwszym biegu brało udział kilkanaście osób. Teraz, po siedmiu latach bieg stał się projektem międzynarodowym - podkreśla Barbara Konarska, rzeczniczka prasowa Biegów "Tropem Wilczym".  
Audio
  • Za nami 8. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Cztery pory roku/Jedynka)
Prezydent RP Andrzej Duda bierze udział w tegorocznym Biegu Tropem Wilczym w Mińsku Mazowieckim
Prezydent RP Andrzej Duda bierze udział w tegorocznym Biegu "Tropem Wilczym" w Mińsku Mazowieckim Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

- Znowu mieliśmy rekordowy bieg - 80 tysięcy biegaczy w samych numerkach startowych, a dodatkowo biegły jeszcze miasta garnizonowe, misje wojsk sojuszniczych NATO na wszystkich kontynentach poza Ameryką Południową, czyli ten bieg był wszędzie - zaznaczyła Barbara Konarska. 

"Prawdziwe z serca wyrastające historie"

Według badaczy IPN, ostateczna liczba ofiar zbrodni komunistycznych w latach 1944-54 sięga nawet 50 tysięcy. Około 250 tysięcy osób zostało skazanych z powodów politycznych. Przez areszty, więzienia i obozy pracy podległe Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego przeszło ponad milion 100 tysięcy obywateli polskich. - Kiedyś to był temat przemilczany, zabroniony, okryty niedobrą, wymyśloną legendą. Kiedy inicjatorzy Biegu Tropem Wilczym proponowali to bieganie, zastanawiali się, czy to nie będzie undergroundowy projekt - wyjaśniła Barbara Konarska. - Zorientowaliśmy się, kiedy zaczęły się zgłaszać miasta, że pamięć o Żołnierzach Niezłomnych to nie jest jakaś historia, tylko prawdziwe z serca wyrastające historie - dodała.  

Potrzeba uczczenia Żołnierzy Niezłomnych 

W całej Polsce 1 marca zorganizowano 3600 imprez biegowych. Do tej pory zaangażowane w przedsięwzięcie są m.in. stowarzyszenia, parafie, kluby studenckie, urzędy miasta i gmin. - Zobaczyliśmy, że potrzeba uczczenia Żołnierzy Niezłomnych jest przeogromna. 1 marca jest to kolejny dzień zaduszny i rodziny chcą upamiętnić w ten sposób ofiary - podkreśliła rzecznik prasowa. - Bieg "Tropem Wilczym" nie jest takim pomnikowym obchodzeniem tego święta, wpisuje się w potrzebę rodzinną - dodaje. 

Prezydent Polski Andrzej Duda wziął udział w tegorocznym biegu "Tropem Wilczym" organizowanym w Mińsku Mazowieckim. 

***

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, które ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Święto jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość": podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu najbliższych współpracowników.
Zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu prezydent napisał, że dzień ten ma być "wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny". W lutym 2011 parlament uchwalił ustawę i w tym samym roku odbyły się pierwsze obchody.

Zobacz serwis historyczny poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena KawaDaniel Wydrych 

Gość: Barbara Konarska (rzecznik Biegów "Tropem Wilczym") 

Data emisji: 2.03.2020 r. 

Godzina emisji: 11.14

IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyrwich: ci, którzy wpadli w łapy NKWD czy bezpieki, przeszli gehennę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 16:15
- Nie można porównywać państwa demokratycznego z państwem totalitarnym. Jeśli ktoś mówi, że teraz jest tak samo jak w czasach komunistycznego terroru, musi być spadkobiercą tamtego ustroju - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich, autor książki "Wyklęci w celi śmierci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: próbowano ich upodlić, ale oni swoją walką zwyciężyli

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 18:20
Na "Łączce" na Powązkach Wojskowych przedstawiciele władz, kombatanci, żołnierze i mieszkańcy stolicy oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Przed Panteonem - Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych złożono wieńce i odmówiono modlitwę za żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzyli o wolnej Polsce". Uroczysty pochówek braci skazanych w pokazowym procesie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 19:00
Szczątki braci Zygmunta i Lucjana Marchelów - żołnierzy NZW, którzy w 1946 roku zostali skazani w pokazowym procesie na śmierć i rozstrzelani - uroczyście pochowano w niedzielę po południu na cmentarzu w Ciechanowcu (Podlaskie). Ponad dwa lata temu w tym miejscu ich szczątki odnalazł IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma żadnego podłoża merytorycznego". Wiceprezes IPN o krytyce pod adresem Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 14:47
- Źle się stało, że po 1989 roku nie było sądu nad komunizmem. (…) To nieprawdopodobne, że ci, którzy byli związani z systemem komunistycznym, mają czelność mówić, że Żołnierze Wyklęci, nasi bohaterowie, byli bandytami - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń