Łacina przydaje się w życiu nawet w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 18:18
Jeżeli ktoś chce się nauczyć obcych języków, niech zaczyna od łaciny. To matka wielu współczesnych, europejskich języków. I choć łacina, to już martwy język, nadal jest obecny, także w polszczyźnie.
Audio
  • Dlaczego warto uczyć się łaciny? (Cztery pory roku/Jedynka)
Łacina przydaje się w życiu nawet w XXI wieku
Foto: flickr

Obecnie mało kto pamięta, że Stefan Batory, król Polski zaliczany do naszych wybitnych władców, z Polakami porozumiewał się po łacinie. Był księciem Siedmiogrodu i w naszym języku umiał powiedzieć jedynie mościpan. Ale znajomość łaciny wystarczyła, bo wtedy język ten znał każdy z wyższych urzędników państwowych.

Barbarą Strycharczyk, filolog klasyczny, zwraca uwagę, że w języku polskim obecne są słowa łacińskie, choć wielu uważa, że przejęliśmy je z języka angielskiego. - Ale skąd one wzięły się w angielskim? - pyta retorycznie pedagog. Nawet słynna małpka @ znana z adresów mejlowych ma łacińskie korzenie i była używana przez skrybów jako zamiennik słowa ad  (do, przy) oznaczającego m.in. odbiorcę przesyłki.

Gdyby ktoś chciał nauczyć się łaciny to będzie miał problem. W szkołach ponadpodstawowych uczy się jej zaledwie 2 proc. uczniów, kiedy na zachodzie ponad 40 proc.

Do końca XVIII w. łacina była w Polsce drugim językiem w kręgach osób wykształconych. - Dlatego tak jest zakorzeniona w polskiej kulturze - podkreśla Barbara Strycharczyk. I wyjaśnia, że łacina jest przedmiotem, który zbiera wszystkie najważniejsze treści, które zawierają inne przedmioty. A ponieważ jest językiem martwym, to wszystkie sentencje sformułowane kiedyś w przeszłości, nadal znaczą to samo co wówczas.

Maskacjusz TV/Youtube

Rozmowę poprzedziła relacja Macieja Waleckiego z jednej ze szkół, w której jest nauczana łacina.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzili: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Reporter: Maciej Walecki

Gość: Barbara Strycharczyk (filolog klasyczny, nauczycielka łaciny w szkołach średnich)

Data emisji: 4.03.2020 

Godzina emisji: 9.20

ag
Czytaj także

Nauka języków obcych. "Wkuwaj zdania a nie słówka"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 07:55
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Języków i Międzynarodowy Dzień Języków Obcych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanskryt jako "indyjska łacina"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 20:00
Indie to swoisty tygiel językowy. Używa się tam ponad 450 języków, jest też 1600 dialektów. Najstarszym i jednym z 23 urzędowych języków jest sanskryt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Christina Dalcher, autorka powieści "Vox": uwielbiam samą ideę języka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 10:28
- Obserwowałam, w jaki sposób ludzie rozmawiają ze sobą w tym samym języku. Artykulacja może być naprawdę różna – mówiła w audycji "Moje książki" Christina Dalcher, autorka powieści "Vox" pytana o źródło inspiracji do stworzenia fabuły książki. Książkę przetłumaczył Radosław Madejski.
rozwiń zwiń