Hejt. Jak przygotować dziecko na nienawiść i agresję słowną?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 12:00
Każdy ma prawo do swojego zdania, swojej opinii. Konstruktywna krytyka może przynieść nam wiele korzyści. Co zrobić, gdy granice dopuszczalnej krytyki zostaną przekroczone? A co jeśli ta sytuacja dotyczy naszego dziecka?
Audio
  • Hejt. Jak przygotować dziecko na nienawiść i agresję słowną? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: RHJPhtotoandilustration/shutterstock.com

Zacznijmy od zbudowania relacji

Gość audycji "Cztery pory roku" w Programie 1 Polskiego Radia, psycholog Kinga Bogdańska, zauważyła, że wiele dzieci nie jest nauczonych rozmawiać z rodzicami o trudnych sprawach. Z problemami radzą sobie, lepiej lub gorzej, sami. 

- Jeśli chcemy być blisko problemów dziecka, jeśli widzimy, że z naszym dzieckiem coś się dzieje, że zachowuje się inaczej niż zwykle, nie możemy dać się zbyć rzuconym "w szkole wszystko okej". Musimy być wytrwałym rodzicem - powiedziała.

Ekspertka zaznaczyła, że zbudowanie mocnej, dobrej relacji nie jest łatwe i nie załatwi tego jedna rozmowa. Jednak jeśli już uda nam się zyskać zaufanie dziecka, ono samo zacznie do nas przychodzić, by porozmawiać o swoich smutkach.

Rodzicu, nie dawaj złego przykładu

- Rodzic, który sam nie ma wewnętrznej pewności siebie będzie miał ogromne trudności w tym, żeby wspierać swoje dzieci w radzeniu sobie z opinią innych osób. Dlatego najpierw musimy popracować nad sobą, zbudować siebie, przepracować różne swoje trudności - podkreśliła Kinga Bogdańska.

Psycholog zwróciła uwagę, że dzieci hejt często wynoszą z własnego domu. Słuchają tego, co rodzice mówią o innych, na przykład oglądając telewizję. Nasiąkają tymi komentarzami. Naśladują zachowanie dorosłych. Nie możemy dawać złego przykładu.

Interweniować w szkole?

Kinga Bogdańska wyjaśniła tę kwestię na swoim przykładzie. Gość radiowej Jedynki wskazała, że wraz ze swoim synem ustalili konkretne zasady.

- Nie mam prawa do tego, żeby wkraczać w jego życie z butami. Jeśli ustalimy, że w danej sytuacji mam prawo zaingerować w szkole, zainicjować jakieś działanie, to wtedy to robię. Do momentu, kiedy nie mam jego pozwolenia, nie wchodzę z butami, bo mogę zrobić większą krzywdę - powiedziała.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Gość: Kinga Bogdańska (psycholog, pedagog)

Data emisji: 5.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Największa zmora pracowników? - brak wypłaty za nadgodziny

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 12:52
- Rozmawiając o przewinieniach pracodawców, największą zmorą pracowników jest brak wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny. Dzieje się tak, dlatego, że wielu z nas pracuje w dużych firmach i korporacjach, gdzie mówi się o tzw. pracy zadaniowej, co w praktyce stanowi wytrych do tego, żeby pracownik wykonywał te zadania często do godzin wieczornych bez wynagrodzenia za dodatkowe przepracowane godziny - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Eliza Kuna. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietolerancja laktozy - czym jest, jak się ją rozpoznaje?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 13:27
Szacuje się, że ok. 70-80 proc. ludzi na świecie (głównie mieszkańcy Azji i Afryki) nie toleruje laktozy, czyli cukru mlecznego, który występuje w mleku i, w mniejszych ilościach, w produktach mlecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

South Beach, paleo, kopenhaska, Dukana, SIRT. Czy modne diety są skuteczne?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 13:19
Niedawno media obiegły zdjęcia popularnej brytyjskiej wokalistki Adele. Widać na nich, że autorka hitu "Hello" bardzo schudła. Podobno jest to efekt diety SIRT.
rozwiń zwiń