Czego to turyści nie wymyślą... Z czym się muszą mierzyć władze parków narodowych?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 13:19
Pod koniec lutego doszło do nietypowego wydarzenia nad Morskim Okiem. Na tafli największego jeziora w Tatrach rozegrano mecz hokeja. Jak się wkrótce okazało, organizator wydarzenia nie miał zgody władz Tatrzańskiego Parku Narodowego na jego zorganizowanie. 
Audio
  • Czego to turyści nie wymyślą... Z czym się muszą mierzyć władze Parków Narodowych? (Cztery pory roku/Jedynka)
Morskie Oko
Morskie OkoFoto: marcin jucha/shutterstock.com

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) podkreśliły, że incydent nie miał szkodliwego wpływu na przyrodę, ale na - zapowiadaną przez organizatorów - powtórkę nie ma liczyć.

- Co by się stało, gdyby więcej osób czy grup chciało w Tatrach realizować różne nietypowe aktywności, najczęściej z pobudek dosyć egoistycznych, dążąc do rozgłosu. W masowej skali takie zjawiska mogłyby być szkodliwe - powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Ziobrowski przyznał, że wpływają do niego różne "nietypowe" prośby, np. o możliwość wjechania w Tatry motocyklem dla uczczenia jakiejś rocznicy czy zorganizowania regat na Morskim Oku. Wszystkie są odrzucane.

Odpalanie sztucznych ogni ze szczytu

Władze Babiogórskiego Parku Narodowego również muszą się mierzyć z nieodpowiedzialnymi zachowaniami "turystów". Ludzie podziwiający wschód słońca z Babiej Góry hałasują, śmiecą, schodzą ze szlaku. 

W Pienińskim Parku Narodowym plagą jest wychodzenie poza bary ochronne, by zrobić zdjęcie czy poruszanie się po szlaku z przenośnymi głośnikami.

- Zdarzały się przypadki odpalania sztucznych ogni ze szczytu Trzech Koron w sylwestra czy skoków do wody z Przełomu Dunajca - wskazał Andrzej Kowalski, kierownik Działu Udostępniania Parku.

Z kolei Magurski Park Narodowy, z uwagi na swoją przeszłość, od lat ma problem ze zbieraczami militariów. - Bywają zupełnie kuriozalne przypadki, zbieracze potrafią zabrać niewypały do samochodu albo autobusu - opowiedział Damian Nowak, kierownik Zespołu ds. Ochrony Przyrody.

Władze parków narodowych mogą nakładać kary finansowe za nieodpowiedzialne zachowanie w wysokości kilkuset złotych.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Reporterka: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 5.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Hejt. Jak przygotować dziecko na nienawiść i agresję słowną?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 12:00
Każdy ma prawo do swojego zdania, swojej opinii. Konstruktywna krytyka może przynieść nam wiele korzyści. Co zrobić, gdy granice dopuszczalnej krytyki zostaną przekroczone? A co jeśli ta sytuacja dotyczy naszego dziecka?
rozwiń zwiń