30 sekund, które może zadecydować o zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 15:23
Mycie rąk, obok kwarantanny i izolacji, kiedy ktoś jest chory, jest najlepszym sposobem nie tylko na koronawirusa, ale na wszystkie drobnoustroje, na grypę, na wszystkie infekcje bakteryjne. A na porządne umycie rąk trzeba nie więcej niż pół minuty. Takie szybkie "chlup, chlup" nie wystarczy.
Audio
  • Jak uchronić się przed koronawirusem (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: myboys.me/shutterstock

Centralny Instytut Ochrony Pracy - PIB/Youtube

Lekarz Michał Sutkowski uspokaja, że koronawirus jest potencjalnym, ale niewielkim zagrożeniem w Polsce. Przenosi się drogą kropelkową, czyli jak jesteśmy w pobliżu osoby zakażonej i wdychamy to, co ona wykichała lub wykaszlała. Małe jest ryzyko zakażenia poprzez drobne skaleczenie, bo nie tędy droga dla wirusa.

. .

Wirus musi mieć gospodarza i wybiera sobie drogę wniknięcia do jego organizmu. - Ten wirus upodobał sobie nabłonek śluzówki, a ta śluzówka jest w nosie, w okolicach oczu i przede wszystkim w jamie ustnej - wyjaśnia dr Michał Sutkowski. Tłumaczy, jak należy myć ręce, a nie należy zapominać, żeby namydlić je również pod paznokciami, pod obrączką lub pierścionkiem i myć nadgarstki. A potem dokładnie spłukać mydliny. I pamiętać, żeby nie dotykać twarzy, okolic ust czy nosa. Bo jeśli mamy wirusa na rękach, to właśnie najlepszy sposób, aby go wprowadzić do organizmu.

. .


Lekarz radzi, jaki tryb życia pozwala ograniczyć ryzyko zakażenia. - Trzeba dużo spać, ograniczyć tłustą dietę, często się myć, wietrzyć pokój, zaszczepić się przeciwko grypie. Osoby z grup ryzyka, czyli mające jakieś przewlekłe schorzenia powinny się leczyć - mówi. Pamiętać też, żeby kichać w chusteczkę. Jednorazowych chusteczek nie brakuje.

Jeżeli ktoś czuje się chory, nie powinien wychodzić z domu, bo może zarazić innych w jego otoczeniu. Nie przesadzać z temperaturą w mieszkaniu i pilnować, aby nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Dr Sutkowski mówi, jakie błędy popełnili Włosi, że u nich zachorowało tak wiele osób. W Polsce takich błędów nie popełniono.

Posłuchaj wszystkich rad i informacji, także takiej czy wysokie lub niskie temperatury niszczą wirusa. Przed rozmową relacja z SANEPiD-u.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych

Gość: dr n.med. Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)

Materiał reporterski: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 9.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.21

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ziemniaki, surówka i... jeśli nie mięso, to co?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 15:07
- Uwielbiałam schabowe, dlatego zaczęłam szukać zamienników znanych mi dań w innych produktach - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego radia Dorota Jaworska -  weganka, autorka książki "A jak nie mięso, to co?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Wróciłeś z ogniska epidemicznego - nie wracaj do pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 13:00
- W komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego zostało wymienionych dziewięć państw, jako miejsca, do których nie powinniśmy podróżować. Jeżeli wracamy z takiego miejsca, to potencjalnie możemy być zakażeni. Choć niebezpieczeństwo jest znikome, to jakieś jest - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w ośmiu województwach. Oto, co wiemy o zakażonych

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:41
Dotychczas w Polsce potwierdzono 18 przypadków zakażenia koronawirusem. Informacje dotyczące stanu pacjentów są regularnie przekazywane przez służby. Kim są zakażeni z Polski i w jakich regionach kraju przebywają?
rozwiń zwiń