Jaskra - podstępna choroba, która nie boli

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 15:03
Polacy tak mają, że idą do lekarza dopiero kiedy coś boli. A w 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości. Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Problem jaskry w Polsce może dotyczyć 800 tysięcy osób, przy czym tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Choć wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok.
Audio
  • Jak przeciwdziałać jaskrze (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Jak uchronić oczy przed koronawirusem? (Cztery pory roku/Jedynka)
Badanie wzroku
Badanie wzrokuFoto: CommsEditors101/pixabay

Ważne są regularne badania
Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy. Dr Anna Maria Ambroziak zauważa, że nazwą jaskra określamy kilka chorób. Najbardziej rozpowszechniona jest jaskra pierwotna z otwartym kątem przesączania. Pod tą skomplikowana medyczną nazwą kryje się schorzenie, które powoduje, że chory latami ślepnie bez żadnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania.

W przypadku zdiagnozowania okuliści wiedzą, jak walczyć z tą chorobą i mogą zapobiec utracie wzroku. - Badania są bardzo przyjemne, warto je wykonać raz na rok - mówi okulistka. Przy okazji można zdiagnozować inne schorzenia oczu, a w 90 procentach lekarze wiedzą, jak je leczyć.

Czynniki ryzyka
Choć jaskra nie wybiera, to wiek jest jednym z podstawowych czynników ryzyka. - Kiedyś mówiliśmy 40. rok życia, teraz przesunęliśmy ten wiek do 30 lat - mówi lekarz. Inne to choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Ciśnienie śródgałkowe też warto skontrolować, ale są przypadki, że ktoś cierpi na jaskrę, a ciśnienie ma prawidłowe.

Od 8 do 14 marca 2020 roku obchodzony jest Światowy Tydzień Jaskry. W wielu miejscach można bezpłatnie zrobić badanie wzroku i badania przesiewowe w kierunki jaskry.

Zajdź gabinet  >>> TUTAJ <<<

Posłuchaj całej rozmowy, a także porad okulisty, jak uchronić oczy przed koronawirusem.


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena KawaDaniel Wydrych

Gość: dr n.med. Anna Maria Ambroziak (okulista, lekarz chorób oczu) 

Materiał reporterski: Patryk Bedliński

Data emisji: 11.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.22

ag
Patryk Bedliński

Czytaj także

Jaskra. Co to jest? Kto jest narażony? Jak uniknąć utraty wzroku?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 15:06
Jaskra to podstępna choroba, a stawka za jej zlekceważenie wysoka - utrata wzroku. Można ją wcześnie wykryć i uniknąć tragicznego scenariusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dbać o zdrowie w codziennym pędzie życia?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 18:10
W dobie szybkiego stylu życia trudno nam znaleźć czas na wykonanie badań okresowych. Często trafiamy do gabinetu lekarskiego w momencie, kiedy problemy zdrowotne nawarstwiają się, a proces leczenia okazuje się kosztowny i czasochłonny. Co zrobić, aby nie doprowadzać do takich sytuacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 sekund, które może zadecydować o zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 15:23
Mycie rąk, obok kwarantanny i izolacji, kiedy ktoś jest chory, jest najlepszym sposobem nie tylko na koronawirusa, ale na wszystkie drobnoustroje, na grypę, na wszystkie infekcje bakteryjne. A na porządne umycie rąk trzeba nie więcej niż pół minuty. Takie szybkie "chlup, chlup" nie wystarczy.
rozwiń zwiń