Okulary VR . Czy mogą być groźne dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 12:30
W "Czterech Porach Roku" zastanowiliśmy się, czy ekstremalne doświadczenia w wirtualnym świecie przy wykorzystaniu coraz bardziej popularnych tzw. gogli VR są dobre dla dzieci i młodzieży. 
Audio
  • Okulary VR . Czy mogą być groźne dla dzieci? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Martin Novak

- To nie będzie groźne, jeżeli będzie jakaś miara. My to nazywamy modelowanie relacji dzieci do technologii cyfrowych, a to jest związane z trzema aspektami problemu, o którym jest mowa. Pierwszy to jest to, że życie człowieka to realnie ma swój początek i koniec. Drugi aspekt jest związany z cyberprzestrzenią, która ze swojej natury ma charakter nieograniczony a trzeci aspekt jest związany z rozwojem mózgu człowieka, bo on tak naprawdę dorasta do stanu, w którym jest gotowy do analizowania dopiero w wieku 20-21 lat - wyjaśnia prof. Mariusz Jędrzejko. 

Gość audycji zaznacza, że rodzice często nieświadomie wpuszczają swoje dzieci do cyberświata. - Jeżeli będziemy dziecku oddzielali świat realny od świata wirtualnego to będzie  wszystko w porządku - dopowiada. 

Dziecko w cyberprzestrzeni 

- Dziecko w wieku 12-13 lat może być w cyberprzestrzeni, ale maksymalny czas to ok 1,5 godziny dziennie. Jeżeli ten czas przekroczymy to następuje odrealnienie tej rzeczywistości, czyli zagubienie świata realnego - podkreśla prof. Jędrzejko. 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał reporterski: Maciej Walecki 

Gość: prof. Mariusz Jędrzejko (dyrektor Centrum Profilaktyki Społecznej, zajmujący się m.in. zjawiskami i procesami zaburzającymi życie człowieka, w tym profilaktyką zagrożeń ryzykownych dla dzieci i młodzieży) 

Data emisji: 13.03.2020 r. 

Godzina emisji: 11.15

ans 

Czytaj także

Co należy się rodzicom chorego dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:50
Sezon grypowy trwa, a lekarze ostrzegają, że zachorowań wirusowych może być więcej. W "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, jak wygląda kwestia zwolnień chorobowych. Ile dni L4 przysługuje na chore dziecko? Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej wymaganych zaświadczeń o szczepieniach ochronnych u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 14:10
- Do tej pory było tak, że żłobki i przedszkola nie wymagały zaświadczeń o szczepieniach, ale życie i uwarunkowania się zmieniają i słyszymy, że coraz więcej samorządów podejmuje decyzję, żeby takie zaświadczenia były wymagane - mówiła w "Czterech porach roku" Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. 
rozwiń zwiń