Zła wymowa u dzieci, czy dorosłych sama nie przejdzie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:53
Niektórzy rodzice uważają, że zła wymowa u dziecka, na przykład niewymawianie "r", sama przejdzie, ale niestety są w błędzie. Nic samo nie przejdzie. Jeśli dziecko mówi niewyraźnie lub za szybko, warto skonsultować się z logopedą.
Audio
  • Wady wymowy można usunąć w każdym wieku (Cztery pory roku/Jedynka)
Ćwiczenia z logopedą
Ćwiczenia z logopedą Foto: STEKLO/shutterstock

Martyna Jóźwiak, logopeda, zwraca uwagę, że niewyraźna wymowa może występować u dzieci, ale w wieku około pięciu lat nasza pociecha powinna mówić poprawnie. - Później powinniśmy zacząć szukać pomocy - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Jest cały zestaw ćwiczeń do wykonania zarówno w gabinecie, jak też w domu. Zwraca uwagę, że krąży mit, iż poprawić wymowę można do 15. roku życia, a później już nie. Nic bardziej mylnego. Wymowę może ćwiczyć również osoba dorosła pod nadzorem logopedy, który oceni szanse na sukces.

Martyna Jóźwiak ocenia, że łatwiej pracuje się z dorosłymi niż z dziećmi, bo dorośli są bardziej zmotywowani. - Zawsze pytam o motywację, dlaczego ktoś przyszedł do mnie teraz, kiedy ma 30 lub 40 lata - mówi specjalistka. Zauważa, że efekty pojawiają się bardzo szybko. W praktyce wyćwiczyć można wszystko, łącznie z jąkaniem i gardłowym "r". Logopeda poleci konkretne ćwiczenia, bo na każdą wadę jest inny zestaw.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzili: Roman CzejarekJoanna Racewicz

Gość: Martyna Jóźwiak (logopeda)

Data emisji: 12.03.2020

Godzina emisji: 11.15

agCzytaj także

Wady wymowy. Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:03
- Do logopedy idziemy wtedy, kiedy mamy jakieś wątpliwości, kiedy chcemy o coś zapytać. Po to logopedzi są w przedszkolach i innych placówkach. Na konsultację do przedszkolnego logopedy, trafiają wszystkie dzieci. Jednak kontrola obejmuje tylko te kilkulatki, które do przedszkola uczęszczają - przypomina Urszula Tużnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy zaniepokoić się, że dziecko nie mówi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 13:43
Jeżeli dwuletnie dziecko jeszcze nie mówi, to rodzice powinni się tym zainteresować, choć nawet lekarze-pediatrzy potrafią takie objawy bagatelizować, zwłaszcza u chłopców. A to błąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Logopeda - kiedy konieczna jest wizyta?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 23:57
Co mogą sygnalizować kłopoty z mową, jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy się zwrócić o pomoc do logopedy?
rozwiń zwiń