Największa polska wytwórnia filmowa z wyjątkowym jubileuszem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 16:52
- Zanim zaczęliśmy produkować fabułę, to wytwórnia przez wiele lat była kolebką filmu dokumentalnego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Sobkowicz z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Powstało tam dziesiątki najważniejszych i kluczowych dla polskiej kinematografii obrazów.
Audio
  • Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych obchodzi właśnie jubileusz 70-lecia istnienia (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Plan zdjęciowy serialu Bodo
Plan zdjęciowy serialu "Bodo"Foto: Marek Gorczyński / PAP

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych obchodzi właśnie jubileusz 70-lecia istnienia. Jest to największy ośrodek produkcji filmowej w Polsce. Właśnie w halach przy ul. Chełmskiej powstawały m.in. dzieła Andrzeja Wajdy, Jerzego Hoffmana i Krzysztofa Kieślowskiego. Wszystko zaczęło się jednak od "Kronik Filmowych".

- "Kroniki Filmowe" to tak naprawdę setki materiałów rejestrujących najważniejsze wydarzenia z życia naszego kraju, opisujące je w różny sposób. Tak naprawdę teraz są przedmiotem analiz i też źródłem w wielu przypadkach wiedzy na temat prawdziwych albo nieprawdziwych wydarzeń historycznych ostatnich dziesiątek lat - opowiada Piotr Sobkowicz.

WFDiF jest miejscem, w którym rodziła się polska szkoła dokumentu. Była również kuźnią talentów dla wielu filmowców.

- Najbardziej interesujące są rzeczy, których nie znamy albo o których wiemy bardzo mało. Jest wiele zawodów filmowych, o których nikt nic nie wie, a bez tych ludzi żaden film nie powstałby. Mówimy tutaj nie tylko o reżyserach i nie tylko o autorach zdjęć filmowych, którzy są oczywiście bardzo ważni, ale mówimy też o dyżurnym planu, wózkarzu czy szwenkierze. Szwenkier w języku filmowym to operator kamer, czyli człowiek, który siedzi za kamerą - mówi Monika Soroka, koordynator projektów edukacyjnych.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzili: Roman CzejarekJoanna Racewicz

Reporter: Małgorzata Głogowska 

Gość: Piotr Sobkowicz (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie), Monika Soroka (koordynator projektów edukacyjnych)

Data emisji: 12.03.2020

Godzina emisji: 10.16

DS

Czytaj także

Danuta Szaflarska chciała być lekarzem, a została aktorką

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:05
Przypadające 6 lutego 105-te urodziny Danuty Szaflarskiej (1915-2017) są hucznie obchodzone w Piwnicznej, mieście w województwie małopolskim. Tam wielbiciele aktorki świętują i wspominają jej talent. Dlaczego w Piwnicznej? Bo Danuta Szaflarska urodziła się we wsi Kosarzyska, która obecnie jest już dzielnicą Piwnicznej.
rozwiń zwiń