Rady dla Polaków wracających z zagranicy do kraju

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 13:48
22 523 88 80 to numer specjalnej infolinii dla obywateli polskich, którą uruchomiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Telefonują na nią m. in. Polacy, których epidemia koronawirusa zastała za granicą i nie mogą wrócić do kraju.
Audio
  • Wiceminister sz Marcin Przydacz o organizacji powrotów Polaków zza granicy (Cztery pory roku/Jedynka)
  • LOT organizuje rejsy czarterowe (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Branża w obliczu kryzysu. Kliencie, nie zwracaj wycieczki (Cztery pory roku/Jedynka)
Tablica odlotów warszawskiego portu lotniczego im. Fryderyka Chopina na Okęciu
Tablica odlotów warszawskiego portu lotniczego im. Fryderyka Chopina na OkęciuFoto: PAP/Marcin Obara

W poniedziałek (16.03) o godz. 7.00 było blisko 30 tys. zgłoszeń chętnych do powrotu rodaków, którzy chcą wrócić do kraju. - W każdej godzinie liczba ta zwiększa się o tysiąc - mówi wiceminister Marcin Przydacz. Dotychczas powróciło ok. 4 tysięcy Polaków. Wiceminister przyznaje, że zorganizowanie powrotu to trudna operacja logistyczna. - Ale przy dobrej koordynacji MSZ, naszych konsulatów, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i LOT-u wierzę, że uda się tę akcje doprowadzić do szczęśliwego końca - mówi.

Wiceminister radzi tym, którzy mogą wrócić pojazdami lądowymi, aby wybrali te opcję, gdyż możliwości LOT-u są ograniczone. Ci. którzy chcą wrócić lotem czarterowym powinni wejść na stronę lotdodomu.com i tam wypełnić formularz. Przypomina kto będzie wpuszczany do Polski i zastrzega, że trzeba będzie się wylegitymować odpowiednimi dokumentami - dowodem osobistym, paszportem, Karta Polaka. Nie ma granicznego terminu zakończenia akcji.

Marcin Przydacz podkreśla, że jeśli turyści wyjechali za granicę z biurem podróży na pokładzie samolotu czarterowego i zamierzali tez wrócić czarterem, to nie ma konieczności rejestrowania się na stronie LOT-u. - Takie czartery będą wpuszczane - zapewnił. Ewakuowani będą tylko ci, których loty zostały odwołane.

Michał Czernicki z LOT-u zapewnia, że dla wszystkich starczy biletów, choć nie jest możliwe zorganizowanie wszystkich rejsów w bardzo krótkim czasie. Jeśli w wyniku błędu systemu ktoś zapłacił więcej niż ustalony ryczałt, to po złożeniu formularza reklamacyjnego LOT zwróci nadpłatę.

A co zrobić w przypadku, kiedy ktoś miał zaplanowany wyjazd np. w maju lub czerwcu i chciałby taki wyjazd odwołać? Do 15 kwietnia wszystkie wyjazdy zostały anulowane i klienci dostana zwrot pieniędzy w całości. Marek Kamiński z branży turystycznej namawia, aby nie rezygnować całkowicie z wyjazdu, tylko starać się zamienić wycieczkę na voucher. - Pozwoli to na przełożenie wycieczki na inny sezon, albo na zimę nawet 2021 roku - radzi. Zastrzega, że nie trzeba od razu ze wszystkiego rezygnować. Marek Kamiński przyznaje, że dla branży turystycznej sytuacja jest krytyczna. Hotele świeca pustkami, a leasingowane autobusy zamiast jeździć i zarabiać na kolejne raty stoją na parkingach. Przyznał, że branża turystyczna oczekuje pomocy od rządu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena KawaDaniel Wydrych

Goście: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych ), Michał Czernicki (rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT), Michał Kamiński (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych)

Data emisji: 16.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.15 - 10.00

agCzytaj także

Premier podziękował firmom, które pomagają w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 18:25
"Dziękuję, że Was sukcesywnie przybywa. To kolejny dowód, że gospodarka Polski to dużo więcej niż prosta wymiana towarów" - napisał premier Mateusz Morawiecki zwracając się do firm, które pomagają w walce z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wracający Polacy będą witani z otwartymi rękami". Wiceminister MSZ o akcji "LOT do domu"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 09:02
- Współpraca z narodowym przewoźnikiem jest bardzo dobra. Akcja "LOT do domu" miała zacząć się w poniedziałek. Udało się nam ją przyspieszyć. Mam nadzieję, że każdego dnia po kilkanaście samolotów będzie leciało po naszych rodaków - powiedział Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. - Cieszymy się, że wierzą oni w politykę i bezpieczeństwo zdrowotne polskiego państwa - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wracają do kraju. Ponad tysiąc osób skorzystało już z programu "LOT do domu"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 10:54
1,3 tys. obywateli sprowadzono do kraju w ramach akcji "LOT do domu" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zapotrzebowanie na zorganizowanie lotu można zgłaszać przez stronę internetową. W poniedziałek planowane są m.in. loty z Barcelony, Colombo, Dublina, Londynu, Reykjaviku i Tbilisi.
rozwiń zwiń