Zwolenienie z kwarantanny dla kierowców. Jak mogą ustrzec się przed zakażeniem?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:34
Kierowcy prowadzący pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym, którzy przewożą towary po przekroczeniu granicy Polski są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny - poinformowało w ubiegły piątek Ministerstwo Infrastruktury. Jak kierowcy mogą ustrzec się przed zakażeniem?
Audio
  • Koronawirus. Co musisz wiedzieć? - odc. 3 (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/illpax

Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy wyłącznie kierowców, którzy prowadzą pojazd samochodowy służący do przewozu towarów, a wykonywany przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem w celu załadunku wyżej wymienionych towarów – podał resort.

- Transport kołowy, towarowy jest zwolniony z tych restrykcji dotyczących kwarantanny, tutaj oczywiście każdy kierowca jest rejestrowany, ale nadal ten transport towarowy będzie się obywał i się odbywa - mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Jak kierowcy powinni się zachowywać? 

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że najważniejsza wśród kierowców jest higiena osobista. - To jest rzecz najważniejsza przy długich trasach. Jeżeli mamy kontakt z otoczeniem, to jak najczęściej myć ręce, zachowywać wszystkie zasady higieny, a przy rozładunkach też zachowywać dystans - wyjaśnił rzecznik.

Czujna obserwacja 

Osoby, które muszą pracować w trudnych warunkach, w tym kierowcy zawodowi, powinni przede wszystkim wykazywać się czujną obserwacją. - Pamiętajmy, że źródłem zakażeń są osoby i ewentualnie powierzchnie dotykowe. Do tego, żeby się zarazić, trzeba nie tylko dotknąć jakiejś powierzchni, która jest skażona lub przedmiotu, ale jeszcze potem rękami przenieść wirus na nos czy usta - tłumaczył dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie terapii zakażeń i immunologii. 

Warto zwrócić uwagę na miejsca, z których pracownik transportu czy kierowca korzystają bardzo często, np. hotele czy stacje benzynowe. Szczególnie wyczuleni powinni być kierowcy udający się na południe Europy, gdzie występuje wiele przypadków zakażenia koronawirusem. - Sytuacja tam jest trudna i tych chorych może być bardzo dużo. Tankując lub wchodząc do pomieszczenia stacji benzynowej, trzeba założyć maseczkę, jeżeli jest tam więcej osób. Nie starajmy się podchodzić zbyt blisko do klienta przed nami - przestrzegał dr Grzesiowski. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska 

Data emisji: 18.03.2020 r. 

Godzina emisji: 10.25

IAR/ans