Koronawirus. Jak pomóc małym przedsiębiorcom?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 12:01
W związku z pandemią koronawirusa swoje salony zamknęli fryzjerzy, kosmetyczki i masażyści. Nie pracują dentyści i ortodonci. Przerwę w funkcjonowaniu mają kwiaciarnie i kawiarnie. Co zrobić, by te małe firmy nie poupadały wraz z zakończeniem pandemii? 
Audio
  • Koronawirus. Jak pomóc małym przedsiębiorcom? (Cztery pory roku/Jeedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: frantic00/shutterstock.com

Jak podkreśla dr Krzysztof Kandefer, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Bankowej, bardzo dużo osób żyje, jak to się potocznie mówi, od pierwszego do pierwszego. - Szczególnie to dotyczy tych osób, które pracują za minimalne wynagrodzenie albo prowadzą własną działalność gospodarczą w sektorze usług i potrzebują stałego napływu klientów, by pokryć wysokie koszty funkcjonowania - tłumaczy.

Dla małych przedsiębiorców miesiąc zastoju to w zasadzie koniec firmy.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wskazał, że w tej chwili właściciele małych biznesów siedzą z długopisem i kalkulatorem w ręku i próbują wyliczyć budżet na kolejne miesiące. Dr Krzysztof Kandefer przestrzega przed pochopnymi decyzjami, radzi poczekać na rozwój sytuacji. Przypominamy, że w tych trudnych czasach państwo szykuje programy pomocowe. 

"Tarcza antykryzysowa"

W środę (18.03) odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Projekt zawiera rozwiązania dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm. Na tarczę składa się pięć filarów: Bezpieczeństwo Pracowników, Finansowanie Przedsiębiorstw, Ochrona Zdrowia, Wzmocnienie Systemu Finansowego i Program Inwestycji Publicznych. 

Rząd proponuje m.in., że państwo dołoży się do pensji pracowników firm w postoju (pokryje blisko połowę wynagrodzeń i składki ZUS), zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych będą mogli skorzystać ze świadczenia miesięcznego w kwocie ok. 2 tys. zł. brutto, a firmy w kłopotach otrzymają wsparcie w utrzymaniu pracowników (państwo sfinansuje 40 proc. ich płacy).

W weekend prezydent Andrzej Duda przekazał, że projekt uwzględni także rozwiązanie, zgodnie z którym zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: dr Krzysztof Kandefer (ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Bankowej) i Adam Abramowicz (Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców)

Data emisji: 23.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk 

Czytaj także

Jacek Sasin: liczymy na sprawny proces legislacyjny ws. "tarczy antykryzysowej"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 07:37
- Liczymy na to, że proces legislacyjny w sprawie "tarczy antykryzysowej" uda się przeprowadzić niezwykle sprawnie. Myślę, że te rozwiązania już w przyszłym tygodniu staną się oficjalnie obowiązującym prawem – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń