Jak przynieść do domu zakupy bez koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 14:21
Czy możemy zakazić się koronawirusem poprzez produkty spożywcze kupione w sklepie? Czy ktoś, kto w ramach przysługi, zrobi nam zakupy, może razem z nimi "dostarczyć" nam koronawirusa? 
Audio
  • Bezpieczne zakupy w czasach epidemii (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Jeżeli chodzi o produkty przyniesione przez inną osobę ze sklepu raczej nie powinniśmy się ich obawiać. Należy jednak zachować podstawowe zasady higieny - mówi poradniku "Koronawirus - o czym musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia biolog molekularny i biotechnolog z Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków Sieci Badawczej Łukasiewicz Małgorzata Kęsik-Brodacka.

Wirus może przetrwać na różnych powierzchniach od kilku godzin do nawet 3 dni. - Na powierzchniach plastikowych pojedyncze cząstki są wykrywane po 3 dniach, dlatego dobrze byłoby wyjąć zakupy z torebki foliowej a następnie umyć ręce - radzi ekspertka.


czytaj więcej
PAP koronawirus sklepy zakupy 1200.jpg
Jak z głową robić zakupy spożywcze w czasach pandemii?

- Nie stawiajmy nigdy torebek z zakupami na stole, na którym będziemy później przygotowywać posiłki albo jeść. To jest taka ogólna zasada, że jeżeli na blacie kuchennym stawiamy torbę, która mogła wcześniej stać na podłodze w sklepie, warto go później przetrzeć płynem z zwartością alkoholu 70-80 proc., żeby zdezynfekować tę powierzchnię - mówi Małgorzata Kęsik-Brodacka.

Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. 

Jak się chronić przed zakażeniem? Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania okolic oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowuj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

.  

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa? W ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną? Masz podwyższoną temperaturę? Kaszlesz i masz duszności? Jeśli odpowiedź brzmi 'tak' - bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji epidemiologicznych) lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (lista szpitali zakaźnych). 

. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Data emisji: 23.03.2020

Godzina emisji: 10.20

kh

Czytaj także

Produkcja środków dezynfekcyjnych. Na rynku zaczyna brakować alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 08:14
Na rynek mogłoby trafić co najmniej 100 ton środków dezynfekujących miesięcznie. Jest jeden problem: wyparował alkohol – podkreśla poniedziałkowy "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń