Ekonomistka: zauważmy nie rzecz w sklepie, ale człowieka w pobliżu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 12:49
W obliczu pandemii koronawirusa zmieniają się nasze nawyki konsumenckie. Nie tylko wymuszone, bo pozamykane są sklepy i placówki taki, w których Polacy spędzali dużo czasu, ale również konstatacja po co nam tyle rzeczy.
Audio
  • W czasach pandemii można skierować uwagę na sąsiadów (Cztery pory roku/Jedynka)
Kolejka w czasach pandemii. Czekający zachowują odstępy
Kolejka w czasach pandemii. Czekający zachowują odstępyFoto: PAP/Marcin Obara

Prof. Włodzimierz Gut Prof. Włodzimierz Gut: sposobem na uniknięcie kontaktu z koronawirusem jest pozostanie w domu

Przekierujmy nasze zainteresowania
Ekonomista behawioralny przewiduje, że utrzyma się trend ograniczający zakupy rzeczy, nie będących towarami pierwszej potrzeby. Dr Izabela Gontarek zwraca uwagę, że konsumpcjonizm wynika z naszych nawyków. - Więc jeżeli jesteśmy w stanie przełożyć nasze nawyki na, na przykład, naszych sąsiadów i udzielić im pomocy bez względu na to, czy jest to związane z ich wiekiem, czy z ograniczeniami ruchowymi, powinniśmy jak najbardziej w tę stronę pójść - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Pozostańmy w domu
Zauważa, że wszyscy apelują o rozwagę, o to, żebyśmy pozostali w domach i nie spotykali się z innymi, a także nie chodzili grupowo do sklepów. - Apele te są dla naszego dobra i bezpieczeństwa zdrowotnego, a nie dlatego, że ktoś chce ograniczyć nam wolność - podkreśla. Wskazuje, że obecne technologie pozwalają zachować kontakty między ludźmi bez konieczności bezpośredniego spotykania się. Jeżeli ktoś może wykonywać pracę zdalną, to powinien sobie wygospodarować na nią miejsce w domu. Podkreśla również, że to dobry czas na przeznaczenie więcej czasu dla rodziny i bliskich. Apeluje też, aby stosować się do rad, ale takich sprawdzonych, a nie do fake newsów, którymi są zasypane social media.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Izabela Gontarek (ekonomista behawioralny)

Data emisji: 23.03.2020 r. 

Godzina emisji: 11.14

ag

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP) Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)

Czytaj także

"Zostań w domu" i... zwiedzaj!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 13:33
Muzea, filharmonie, opery i teatry prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czasowo zamknięte w związku z epidemią koronawirusa, umożliwiają kontakt ze sztuką poprzez internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Lekarz: kontrolujmy nasze choroby przewlekłe

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 13:51
- Apeluję o właściwą kontrolę chorób przewlekłych. Jeżeli macie jakąś chorobę przewlekłą, która jest leczona, jak cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność krążenia czy inne, proszę o właściwą kontrolę i przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarzami - apeluje w Programie 1 Polskiego Radia dr Józef Haczyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Jak pomóc małym przedsiębiorcom?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 12:01
W związku z pandemią koronawirusa swoje salony zamknęli fryzjerzy, kosmetyczki i masażyści. Nie pracują dentyści i ortodonci. Przerwę w funkcjonowaniu mają kwiaciarnie i kawiarnie. Co zrobić, by te małe firmy nie poupadały wraz z zakończeniem pandemii? 
rozwiń zwiń