Jak dbać o skórę dłoni przesuszoną przez środki dezynfekujące?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 12:11
W tych trudnych czasach częściej niż zwykle myjemy ręce i używamy środków dezynfekujących. Bardzo dobrze, że tak postępujemy. Dłonie jednak stają się przesuszone, zaczerwienione. Co zrobić, żeby takie nie były? 
Audio
  • Jak dbać o skórę dłoni przesuszoną przez środki dezynfekujące? (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak dbać o skórę dłoni?
Jak dbać o skórę dłoni?Foto: Olga Miltsova/shutterstock.com

Skóra na dłoniach jest bardzo cienka, a na jej powierzchni właściwie nie ma gruczołów łojowych. Dlatego tak łatwo się przesusza.

Kosmetolog Małgorzata Gasztych-Andrzejczak wskazała, że w obecnych czasach, kiedy bardzo często korzystamy ze środków myjących, nie ma większego sensu, by co chwilę kremować dłonie. - Poczekajmy do wieczora. Przed spaniem nałóżmy na dłonie grubą warstwę kremu i załóżmy rękawiczki. W nocy skóra się zregeneruje - powiedziała.

Jeśli mamy w domu drożdże, mleko, śmietanę, banany, miód możemy przygotować nawilżającą maseczkę. Wystarczy wszystko to zmieszać. Inspiracje znajdziemy w internecie. Można też posmarować ręce zwykłą maseczką do twarzy. - Ja jestem zwolennikiem olejowania. Na mokrą skórę nakładamy tłuszcz kokosowy albo oliwę z oliwek i leciutko wcieramy - wyjaśniła kosmetolog.

Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu.

Dlaczego trzeba myć ręce?

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Mycie rąk to prosty i skuteczny sposób, by usunąć z ich powierzchni m.in. bakterie, wirusy czy grzyby odpowiadające za cały szereg groźnych chorób, jak choćby salmonellę czy grypę. Do chorób brudnych rąk zalicza się także biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A.

. 

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

  • myj ręce ok. 30 sekund,
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.
. .

Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia (można pomóc sobie ręcznikiem papierowym), na których mogą znajdować się liczne bakterie. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Reporter: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 25.03.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/GIS/kk

Czytaj także

Siłownie zamknięte, zajęcia fitness odwołane. Co robić, by utrzymać dobrą formę?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 11:29
Ćwiczyć w domu! Wraz z dr Anną Mrożek, internistą, propagatorką aktywności fizycznej, dzielimy się pomysłami na aktywne spędzenie czasu w czterech ścianach. 
rozwiń zwiń