Fałszywy telefon, SMS, e-mail. Jak rozpoznać oszusta?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 12:47
Pandemia koronawirusa uaktywniła oszustów, którzy próbują żerować na ludzkim nieszczęściu i niedomówieniach. Fałszywe SMS-y, telefony, czy e-maile wysyłane są pod różnym pozorem, m.in. zbiórek pieniędzy na szpitale bądź ufundowanie maseczek dla ratowników medycznych. 
Audio
  • "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: richardjohnson/Shutterstock

- Otwierając linki możemy stracić pieniądze. Nie zostaną one wykorzystane w szczytnym celu, ale trafią na konta oszustów i prosimy aby nie otwierać takich linków, aplikacji, bo to są systemy wysyłane przez naciągaczy - apelował Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. 

Jak uchronić się przed stratą pieniędzy? 

Michał Tkaczyk z Banku PKO BP tłumaczył, że przesyłane linki kierują do strony internetowej kierowanej przez przestępców. - Taką wiadomość najlepiej po prostu kasować. Załączone linki prowadzą do stron, które wyglądają podobnie do stron banku, bądź operator płatności, ale jeżeli wpiszemy na nich swój login i hasło trafią one do przestępców - przestrzegał. 

Próba wtargnięcia do mieszkania? - Poinformuj policję! 

Rzecznik namawiał, aby słuchać komunikatów oficjalnych służb. - Nie ma takich sytuacji, aby rządowe agencje czy inne instytucje państwowe wysyłały funkcjonariuszy do domu - informował Mariusz Ciarka. - Sprawdzanie osób przebywających w kwarantannie nie odbywa się poprzez bezpośredni kontakt, a poprzez połączenia telefoniczne czy domofon. W każdej sytuacji, gdy ktoś chce się dostać do naszego mieszkania pod jakimkolwiek pozorem tłumacząc się dezynfekcją czy spisaniem danych, to mamy do czynienia z oszustami i poinformujmy o tym jak najszybciej policję - podkreślił rzecznik KGP. 

Monitorowanie sytuacji 

- Nie możemy pozwolić, aby przestępcy żerowali na ludzkiej krzywdzie, niepewności, poczuciu bezpieczeństwa - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Ludzie w desperacji są gotowi płacić duże pieniądze i pojawiają się osoby, które z niskich pobudek bezwzględnie chcą to wykorzystać. Nie możemy się na to zgodzić, dlatego powstał zespół w Prokuraturze Krajowej, którego zadaniem będzie monitorowanie sytuacji - dodał. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska 

Data emisji: 25.03.2020 r. 

Godzina emisji: 10.20

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zobacz, co wolno zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:20
Zakaz zgromadzeń i nieuzasadnionego wychodzenia z domu - to nowe ograniczenia, wprowadzone przez rząd, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dom opuścić możemy tylko w konkretnym celu - by dojechać do pracy, pomóc osobom potrzebującym w czasie walki z epidemią, lub "załatwić sprawy niezbędne do życia codziennego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja #LOTdoDomu. MSZ przypomina o kolejnych rejsach powrotnych do Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 09:30
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało na Twitterze o przelotach do Polski zaplanowanych na środę w ramach akcji #LOT do Domu, m.in. z Tanzanii, Indonezji, Tajlandii i Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń