Koronawirus. Pomoc dla powstańców warszawskich i kombatantów

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 11:24
Z uwagi na zagrożenie, jakim dla osób starszych jest koronawirus, podjęto decyzję o zamknięciu Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich na stołecznym Muranowie. Zamknięta została również siedziba Związku Powstańców Warszawskich. Jak w tej sytuacji wygląda pomoc dla weteranów?
Audio
  • Koronawirus. Pomoc dla powstańców warszawskich i kombatantów (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak pomagać starszym ludziom w dobie pandemii?
Jak pomagać starszym ludziom w dobie pandemii?Foto: Africa Studio/shutterstock.com

Powstanie warszawskie pap 1200.jpg
Zobacz serwis specjalny: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich otwarto jesienią 2018 roku przy ulicy Nowolipie 22. Średnia wieku pensjonariuszy przekracza 90 lat. Powstańcy mieli tu zapewnione bezpłatne posiłki, rehabilitację oraz rozrywki w formie spotkań, koncertów, spektakli i wycieczek. 

- Obecnie nasza praca polega na tym, aby wszystkim tym, którzy byli naszymi gośćmi oraz tym, którzy się zgłosili z prośbą o wsparcie - a jest ich coraz więcej każdego dnia - dostarczyć ciepły posiłek i suchy prowiant. Robimy też zakupy i dostarczamy je do mieszkań powstańców - wyjaśnił Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia "Monopol Warszawski" (Stowarzyszenie, w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, jest opiekunem Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich na podstawie umowy podpisanej z m.st. Warszawą).

 - To jest odpowiedzialność, z której skali nie zdawaliśmy sobie sprawy. Trzeba było przeorganizować pracę całego zespołu, prosić o wsparcie różne instytucje - wskazał Owsiany. Przyznał, że przyda się pomoc. Ze względu jednak na specyfikę - kontakt z seniorami - poszukiwane są odpowiedzialne, budzące zaufanie osoby, najlepiej z doświadczeniem. Pomoc podopiecznym Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich odbywa się za pośrednictwem biura przy ulicy Nowolipie 22 (kontakt tel.: 572 817 999, e-mail: biuro@nowolipie22.pl).

Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera", również zwrócił uwagę, że próśb od osób starszych, kombatantów jest coraz więcej. - Dla nas to jest wyzwanie. Pomagamy, bo to nasza misja - podkreślił i dodał, że często chodzi tylko o rozmowę, wykazanie zainteresowania, aby ktoś się nie czuł samotny. - Widoczna jest też duża troska o nas ze strony seniorów. Oni apelują byśmy nie ryzykowali, byśmy dbali o siebie i swoje rodziny - wytłumaczył.

- Ludzie w tych trudnych chwilach się mobilizują, solidaryzują. Pomagają sąsiedzi, pomagają różne organizacje, pomaga wojsko. Kombatanci mówią, że to jest tak, jeśli chodzi o nasz naród, że jak jest spokój, to się kłócimy, ale jak trzeba, to się solidaryzujemy, zbieramy siły i pomagamy - powiedział rozmówca Sławy Bieńczyckiej i dodał, że jeśli chcemy pomóc dane Stowarzyszenia znajdziemy na profilu na Facebooku - Paczka dla Bohatera

Sawicki poinformował, że obecna sytuacja wymusiła zmiany w harmonogramie, trzeba było m.in. przesunąć termin rozpoczęcia "Ferii dla Bohatera" nad Jeziorem Zegrzyńskim (przeniesiono je z kwietnia na wrzesień). IV Wielkanocna Paczka dla Bohatera odbędzie się - w zmienionej formule - planowo. Paczki będą dostarczone - z zachowaniem wszelkich środków ostrożności - od 4 kwietnia przez sprawdzone i odpowiednio wyposażone osoby. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: Janusz Owsiany (prezes Stowarzyszenia "Monopol Warszawski") i Tomasz Sawicki (prezes Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera").

Data emisji: 27.03.2020

Godzina emisji: 09.00-12.00

kk

Czytaj także

Koronawirus. Druhny i druhowie pomagają potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 13:32
Polacy to taki naród, który w obliczu jakiejś klęski potrafi się zjednoczyć, a ludzie pomagają sobie nawzajem. Wśród pomagających jest młodzież, w tym harcerki i harcerze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Czy skierowanie do sanatorium przepada?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 11:40
Pani Halina z okolic Warszawy pyta co z seniorami, którzy mają wyznaczony termin na leczenie w sanatorium w marcu. Odpowiedź w specjalnym poradniku Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń