Karta płatnicza. Czy dezynfekcja może ją uszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 12:09
- Karta płatnicza czy kredytowa jest zalaminowana, a więc dokonanie czynności higienicznych związanych z nią, czyli przetarcie jej powszechnie zużywanymi płynami do dezynfekcji rąk, których używamy teraz na co dzień, nie powinno zaszkodzić funkcjonowaniu karty - mówi dr Przemysław Barbich, rzecznik Związku Banków Polskich. 
Audio
  • "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Aby nie uszkodzić karty należy dezynfekować karty płatnicze bardzo ostrożnie. - Delikatne przetarcie karty na pewno nie zaszkodzi, natomiast nie zalecamy bardzo mocnego mechanicznego czyszczenia tego typu instrumentu płatniczego - wyjaśnia Przemysław Barbich. 

Płatności bez PIN do 100 zł

W wyniku sytuacji epidemiologicznej w Polsce rozpoczęło się wdrażanie możliwości płacenia kartą zbliżeniowo bez podawania kodu PIN do kwoty 100 zł. Związek Banków Polskich w piątek (20.03) w oficjalnym komunikacie poinformował, że wdrożenie nowego systemu limitu w całej sieci terminali płatniczych w Polsce będzie następowało sukcesywnie i zajmie od kilku do kilkunastu tygodni. 

- Tam gdzie możemy korzystajmy z kart płatniczych, ponieważ te płatności zawsze były bezpieczniejsze niż płatności gotówkowe - apeluje rzecznik ZBP. - W dzisiejszym stanie zagrożenia epidemicznego tym bardziej warto korzystać z płatności bezgotówkowej - dodaje. 

W dalszej części nagrania eksperci odpowiadali na pytania słuchaczy dotyczących preparatów do dezynfekcji rąk oraz o kupowaniu produktów z targów i bazarów. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Data emisji: 26.03.2020 r. 

Godzina emisji: 10.20 

ans 


Czytaj także

Rzecznik Ministerstwa Finansów: stabilność finansowa Polski pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 17:15
- Sytuacja jeśli chodzi o stabilność finansową Polski jest dobra. W obecną rzeczywistość wchodzimy z dużym zapasem. Jest zrównoważony budżet, wysokie wpływy z poszczególnych podatków oraz bardzo wysokie PKB - powiedział Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów, który odniósł się w ten sposób do wpływu pandemii koronawirusa na polską gospodarkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płatności w czasach epidemii. Visa podnosi limit dla transakcji zbliżeniowych

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 07:48
Obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u zostanie podniesiony z 50 zł do 100 zł. Użytkownicy kart Visa mogą kontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu.
rozwiń zwiń