Szkoły zamknięte do Wielkanocy. Jak ocenić ucznia na odległość?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 13:43
Od środy (25.03) zdalne nauczanie jest obowiązkowe. Nauczyciele za pomocą internetu mogą zadawać zadania i wystawiać oceny. Przerwa w szkołach została wydłużona do Świąt Wielkanocnych. Ale jak ocenić ucznia na odległość?
Audio
  • Rzecznik MEN o zdalnym nauczaniu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tatyana Vyc / shutterstock

- Oceny muszą być. Muszą być oceniane efekty pracy ucznia, ale nad tym musi się zastanowić dyrektor o tym, w jaki sposób zaplanuje takie zasady oceniania powinien poinformować rodziców i uczniów - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Ministerstwa Edukacji Anna Ostrowska. 

Czytaj więcej
pap_20200313_0W5_uczeń_663x364.jpg
Uczniowie pracują zdalnie. Jak to wygląda w praktyce?

- Tutaj zmienia sie system oceniania. Uczeń już nie pracuje w szkole, gdzie nauczyciel może go obserwować i patrzeć, jak stopniowo poprawia swoją wiedzę i zdobywa kolejne umiejętności. Musimy bazować na pewnych elementach, które są przekazywane zdalnie - zaznacza rzecznik MEN. - Zasady oceniania muszą być dostosowane do możliwości ucznia i do możliwości samodzielnej pracy ucznia. Wymaga to zastanowienia i rozsądnego podejścia przez nauczyciela, dyrektora. Być może sami rodzice są w stanie podpowiedzieć pewne rozwiązania - dodaje.  

Rozsądne rozdzielanie pracy

Minister edukacji Dariusz Piontkowski w nagraniu, opublikowanym po podpisaniu rozporządzenia mówił, że resort nie wprowadza jednej metody pracy z uczniami. "To dyrektorzy wraz z nauczycielami zdecydują, jakie metody, jakie techniki, jakie narzędzia wybiorą do tego, aby umożliwić kształcenie na odległość" - powiedział minister edukacji. Dodał, że tam, gdzie nie będzie możliwe kształcenie na odległość, dyrektor będzie mógł na przykład przekazać uczniom wydrukowane pakiety edukacyjne.

Dariusz Piontkowski zaapelował też, żeby nauczyciele rozsądnie rozdzielali pracę i nie przeciążali uczniów zadaniami. Za rozplanowanie pracy i przygotowanie tygodniowego zakresu treści do nauczania ma odpowiadać dyrektor w porozumieniu z nauczycielami. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Anna Ostrowska (rzecznik MEN)

Data emisji: 26.03.2020

Godzina emisji: 09.36

Jedynka/IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kształcenie on-line. Tylko nauka czy sprawdziany również?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:35
- Dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielem, uwzględniający refleksje i opinie rodziców, powinien zaproponować taki tryb oceniania ucznia. Podpowiedzią może być zmiana na ocenianie kształtujące i dostosowanie wewnątrzszkolnego systemu oceniania do bieżącej sytuacji - mówiła w "Czterech porach roku" Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. 
rozwiń zwiń