Czy spółdzielnie mieszkaniowe mają obowiązek dezynfekcji przestrzeni wspólnych?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 11:25
- Myślę, że większość zarządców jest świadoma tego, jakie mamy zagrożenie i wykonuje dezynfekcję - powiedział Sebastian Piekutowski, zastępca prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "EC Siekierki" w Warszawie. 
Audio
  • "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Czy możemy bezpiecznie korzystać z windy? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: DanielGonzalezPhoto/Shutterstock

Zarządcy oraz administratorzy budynków wielorodzinnych w obliczu pandemii wykonują wiele prac związanych z zapewnieniem czystości na terenie nieruchomości. - My wynajęliśmy wyspecjalizowaną firmę do dezynfekcji wszystkich klatek schodowych, przedsionków, poręczy, klamek, domofonów i wejść - poinformował prezes SMB "EC Siekierki". 

Lekarz rodzinny, dr Michał Sutkowski podkreślił, że wspólnoty mieszkaniowe powinny dołożyć wszelkich starań, żeby czystość została utrzymana. - Z drugiej strony mieszkańcy powinni zachować ostrożność i przestrzegać zasad higieny, bo tylko połączenie tych dwóch rzeczy daje dobry efekt dla zdrowia publicznego - uważa lekarz. 

Ekspert zaapelował, by w trakcie powrotu do domu, gdy dotykamy klamek, przycisków w windzie itp. pamiętać, by nie dotykać następnie twarzy - okolic oczu, nosa, ust. Natychmiast po przyjściu do domu powinniśmy również umyć ręce.

Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.

Jak się chronić przed koronawirusem?

Jeśli masz takie objawy, jak:

  • katar,
  • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
  • objawy przeziębieniowe.

zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Jeśli masz takie objawy, jak:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszności i kłopoty z oddychaniem,
  • bóle mięśni i ogólne zmęczenie.

zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) i powiedz o swoich objawach lub własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego (lista szpitali zakaźnych). Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek - w ten sposób narażasz innych na zakażenie.

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.

Jeśli wróciłeś z zagranicy przed 15 marca (przed wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich podróżnych powracających do Polski) i obecnie nie jesteś objęty obowiązkową kwarantanną i nie masz objawów choroby, mimo wszystko przez 14 dni od powrotu do kraju kontroluj codziennie swój stan zdrowia. Mierz temperaturę, zwróć uwagę na to, czy kaszlesz albo czy masz trudności z oddychaniem. Ogranicz kontakt z innymi.

Pamiętaj, że możesz przechodzić chorobę bezobjawowo i możesz zarażać innych. Jeśli tylko zaobserwujesz któryś z objawów choroby, zadzwoń natychmiast do stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych).

.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 27.03.2020 r. / 2.04.2020 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans/kk


Czytaj także

Pomoc medyczna z Chin trafi do Polski. Prezes KGHM: nieoceniona pomoc prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 19:15
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezesem KGHM Marcinem Chludzińskim o wsparciu, którego państwowa spółka udzieliła w walce z koronawirusem. - Cała akcja zakupu i transportu sprzętu medycznego nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc prezydenta - podkreślił prezes KGHM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną ogniska koronawirusa w USA. W jeden dzień zmarło 246 osób

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 07:03
Co najmniej 246 osób zakażonych koronawirusem zmarło w czwartek w USA – podała telewizja CNN. Tym samym od początku epidemii COVID-19 w tym kraju zmarło prawie 1200 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w USA. Dramatyczna sytuacja nowojorskiego szpitala

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 10:28
W dzielnicy Queens odnotowano aż 34 proc. ofiar koronawirusa w całym Nowym Jorku. Do czwartku zmarły tam 123 osoby. Pękają w szwach tamtejsze szpitale. - Sytuacja jest apokaliptyczna - powiedziała dziennikowi "New York Times" stażystka z oddziału medycyny ogólnej w Elmhurst Hospital Center.
rozwiń zwiń