Premiery filmowe w sieci zamiast w kinie? - Największe produkcje przeniesione na jesień

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:41
- Największe produkcje, które miały przyciągnąć do kin najwięcej widzów, zostały przeniesione na późniejsze terminy. Wielu dystrybutorów i producentów wciąż uważa, że miejsce premiery jest w kinie - wyjaśniał Łukasz Muszyński, krytyk filmowy. 
Audio
  • Premiery filmowe w sieci zamiast w kinie? Największe produkcje przeniesione na jesień (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/Shutterstock

Pandemia koronawirusa powoduje ogromne straty w przemyśle filmowym. Informacja o szerzącej się epidemii sprawiła, że producenci zaczęli przekładać premiery filmów. Część z nich postanowiła jednak umieścić produkcje na wybranych serwisach streamingowych. 

- Branża filmowa zastanawia się czy np. nie należałoby zmienić modelu dystrybucyjnego, tzn. czy część filmów, które miały trafić do kin nie powinna znaleźć się od razu na rynku kina domowego, wypożyczalniach cyfrowych VOD, serwerach streamingowych. Widzimy już, że kilka wytwórni idzie w tym kierunku - tłumaczył Łukasz Muszyński. 

Premiera w sieci zamiast w kinie. Czy to się opłaca? 


Gość audycji podkreślił, że filmy, które zamiast do kin trafiają do wypożyczalni filmów to jest zawsze wybór mniejszego zła. Przykładem jest pełnometrażowa fabuła Bartosza Kownackiego "W lesie dziś nie zaśnie nikt", której premiera kinowa miała mieć miejsce 13 marca 2020 roku.

Z kolei "Sala Samobójców. Hejter" -film w reżyserii Jana Komasy trafił do sieci zaledwie półtora tygodnia po premierze kinowej. - Hejter był takim filmem, który w polskich kinach mógłby spokojnie przyciągnąć przed ekrany ponad milion widzów - uważał krytyk filmowy. - Dużo się o nim mówiło przy okazji premiery, potem pojawił się koronawirus i inne nagłówki zagościły w mediach, dlatego producenci zdecydowali się wprowadzić film do wypożyczalni VOD - dodał. 

źródło: KinoŚwiat/Youtube


Głównym bohaterem filmu jest Tomek (Maciej Musiałowski), student prawa, który zostaje relegowany z uczelni z powodu popełnienia plagiatu. Następnie trafia do firmy zajmującej się hejtem. - To jest fantastyczna rola Maciej Musiałowskiego. Supermoc Jana Komasy polega na tym, że on zawsze odnajduje w swoich filmach młodych aktorów, którzy fantastycznie kwitną aktorsko i Musiałowski na pewno jest takim aktorem - skomentował Łukasz Muszyński. 

Abonament bądź jednorazowe wypożyczenie filmu 

Serwisy streamingowe to najprostsza forma oglądania filmów, zwłaszcza, że oferta jest urozmaicona. Widzowie mają do wyboru wykup miesięcznego abonamentu bądź wypożyczenie filmu z dostępem na 48 godzin. 

W dalszej części rozmowy krytyk filmowy polecał tytuły filmów, które warto obejrzeć na serwisach streamingowych. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Łukasz Muszyński (Filmweb)

Data emisji: 30.03.2020 r. 

Godzina emisji: 11.14

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kina, teatry, opery, filharmonie i muzea w Polsce zamknięte z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 12:00
- Rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku funkcjonowania instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych oraz uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli - poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Czterech wesel i pogrzebu" w Jedynce: nie wiedziałem, że robię hit

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 14:20
Wśród komedii uznanych przez widzów za kultowe są "Cztery wesela i pogrzeb". Z tej okazji w "Magazynie bardzo filmowym" zaprezentowano archiwalny wywiad z reżyserem filmu, którym jest Mike Newell, przeprowadzony przez dziennikarkę filmową Joannę Sławińską. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZASP: artystom w Polsce przyszło się zmierzyć z niespotykaną dotąd sytuacją

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 16:43
- Nie oglądając się za siebie w stronę tego, co nie jest warte wspomnień, szukajmy nowych rozwiązań i dróg dobrych dla całego środowiska, dla rozwoju teatrów i dla nieskrępowanych wizji scenicznych - napisał w piątek w liście z okazji MDT prezes ZASP-Stowarzyszenie Krzysztof Szuster.
rozwiń zwiń