Ardanowski: rolnik to taki sam przedsiębiorca jak inni

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 13:11
Są takie zawody, w których nie można podporządkować się zaleceniom i zostać w domu. Należy do nich również rolnik, który musi zadbać o inwentarz, albo przygotować pole pod uprawę. Rolników obejmą również ustawy tzw. tarczy antykryzysowej.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski o rolnikach w czasach kryzysu (Cztery pory roku/Jedynka)
Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: Polskie Radio

Premier: chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń; podjęliśmy decyzje dotyczące następnych obostrzeń.

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki

Rolnik prowadzi normalną działalność gospodarczą
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia, że rolnicy nie są żadną wydzieloną grupą społeczną, ale normalną grupą prowadzącą działalność gospodarczą na mniejszą, czy większą skalę. - Tym się różnią od innych przedsiębiorców, że mają w większości inny system zabezpieczenia społecznego, czyli KRUS - wyjaśnia szef resortu. Dlatego wszystko, co przewiduje "tarcza antykryzysowa" ich również dotyczy. Na stronie internetowej ministerstwa został umieszczony wyciąg z ustawy, pokazujący, z jakich działań rolnicy mogą skorzystać w zakresie pomocy bezpośredniej, jak i np. prolongat. Mogą być zwolnieni ze składki KRUS, zasiłek opiekuńczy również wypłaca KRUS, zachowana jest ważność orzeczeń lekarskich i o niepełnosprawności wydana przez KRUS.

Cudzoziemcy w rolnictwie
Minister podkreśla, że również rolników dotyczą przepisy o zachowaniu miejsc pracy, a chodzi głównie o Ukraińców pracujących w Polsce. W przypadku, kiedy kończy im się prawo pobytu, nie muszą wracać do kraju i ponownie starać się o wizę, ale mogą zostać na czas obowiązywania stanu epidemicznego i jeszcze 30 dłużej na uporządkowanie swoich spraw.

Praca w gospodarstwie i w polu
Minister apeluje o przestrzeganie przepisów i o ostrożność. Jednak podkreśla, że rolnik może wyjść z domu i pracować w gospodarstwie, może również wyjechać w pole i to niekoniecznie na to bezpośrednio przy domu. - Ale w trakcie wyjazdu nie powinien rozmawiać z sąsiadami, czy jechać do sklepu, powinien unikać grupy ludzi, tylko jechać do pracy - mówi Jan Krzysztof Ardanowski. Obowiązuje zdrowy rozsądek. Jeżeli do gospodarstwa ktoś przyjeżdża, na przykład po odbiór mleka, to rolnik powinien unikać bezpośredniego kontakt u z taką osobą i mieć środki zabezpieczające.

Po raz kolejny minister uspokaja, że żywność nie przenosi choroby. Urzędy obsługujące rolnictwo działają, ale kontakt z nimi jest wyłącznie elektroniczny. Przed urzędami są również skrzynki, do których można wrzucić dokumenty czy zapytania.

Posłuchaj całej rozmowy.

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP) Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)

Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak się chronić przed zakażeniem? Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania okolic oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowuj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

.

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa? W ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną? Masz podwyższoną temperaturę? Kaszlesz i masz duszności? Jeśli odpowiedź brzmi 'tak' - bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji epidemiologicznych) lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (lista szpitali zakaźnych).

.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 11.14

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: zapasy są duże, brak żywności nam nie grozi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 07:25
- Produkcja polskiego rolnictwa jest bardzo wysoka - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Uspokoił, że nie grozi nam sytuacja, w której żywności w sklepach zabraknie. - Mamy bardzo duże zapasy - oświadczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy czasowo zwolnieni ze składki do KRUS. Zgoda rządu na inicjatywę prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 14:57
Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, pierwszą pomocą dla rolników, która uzyskała zgodę rządu, jest zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń