Zwolnienia z pracy? Kobieta w ciąży jest bezwzględnie chroniona

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 15:35
W dobie epidemii koronawirusa nie brakuje pytań dotyczących prawa pracy. Kto zachowa posadę, a kto utraci stanowisko? Czy pracodawca ma obowiązek do wypłaty wynagrodzeń, gdy w firmie jest przestój? 
Audio
  • Koronawirus a kodeks pracy (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Wielu pracodawców z powodu wprowadzonego stanu epidemicznego musiało zamknąć swoje placówki. Zgodnie z przepisami prawa pracy za przestój w funkcjonowaniu zakładu odpowiedzialny jest pracodawca. - Kodeks pracy nie definiuje takiej sytuacji. Wstrzymanie zawieszenia zobowiązań w wyjątkowych okolicznościach to jest wyjątkowa sytuacja, jednak Inspekcja Pracy twardo stoi na stanowisku, że to są przyczyny leżące po stronie pracodawcy - zaznacza mec. Agnieszka Bagińska - Petryka. 

Urlop bezpłatny tylko na wniosek pracownika

Gość audycji wyjaśnia, że pracodawca może udzielić bezpłatnego urlopu swojemu pracownikowi, tylko w sytuacji gdy ten wyrazi na to zgodę.  - Różne są porozumienia między pracownikiem a pracodawcą jednak nie można zmusić do wzięcia urlopu bezpłatnego - dodaje. 

Utrzymanie miejsc pracy 

W trudnym czasie pracownicy przede wszystkim myślą o utrzymaniu miejsc pracy. Zdarzają się sytuacje, w których pracownik zgadza się na zmniejszenie wymiaru etatu jedynie po to, aby firma, w której jest zatrudniony przetrwała na rynku.

Mec. Agnieszka Bagińska - Petryka wyjaśnia, że wyjątkiem są kobiety w ciąży, które według prawa są podjęte bezwzględnej ochronie. - Przepisy mówią, że jeśli wynagrodzenie kobiety w ciąży uległo obniżeniu to otrzymuje ona dodatek wyrównawczy po to, żeby jej wynagrodzenie było takie jak gdyby przychodziła do pracy. W sytuacji gdy  przebywa na zwolnieniu lekarskim jest podjęta ochronie - tłumaczy rozmówczyni Romana Czejarka. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: mec. Agnieszka Bagińska - Petryka 

Data emisji: 31.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.19

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zasiłek opiekuńczy w związku z koronawirusem. Komu przysługuje?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:17
Jak formalnie załatwić sprawę zasiłku opiekuńczego? Czy kwarantanna spowodowana podejrzeniem koronawirusem jest obowiązkowa? Kogo najpierw należy poinformować o złym samopoczuciu? W "Czterech Porach Roku" porozmawialiśmy o prawach i obowiązkach pracodawców i pracowników podczas epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a Kodeks Pracy. Pytania i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:43
Co należy do obowiązku pracodawcy? Na co może pozwolić sobie pracownik? Czy firma może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Kodeks pracy nie przewidział wyjątkowej sytuacji, która pojawiła się wskutek epidemii koronawirusa, co rodzi coraz to nowe pytania.
rozwiń zwiń