Wsparcie psychologiczne w czasach epidemii. Cykl podcastów Akademii NFZ

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 11:33
Utrzymanie kwarantanny ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania epidemii koronawirusa. Jednak przebywanie w izolacji ma wpływ na naszą psychikę. Co zrobić, jeśli dopadają nas lęki, gdy boimy się o przyszłość swojej rodziny, gdy przebywanie w czterech ścianach wywołuje napięcia i konflikty?
Audio
  • Wsparcie psychologiczne w czasach epidemii. Cykl podcastów Akademii NFZ (Cztery pory roku/Jedynka)
Co robić, by nie zwariować w czterech ścianach?
Co robić, by nie "zwariować" w czterech ścianach?Foto: fizkes/shutterstock.com

Od wtorku (31.03) codziennie emitowany jest nowy odcinek z cyklu "Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii" przygotowanego przez Akademię Narodowego Funduszu Zdrowia. W pierwszej odsłonie Dorota Minta - psychoterapeuta z wieloletnim stażem, szefowa fundacji StomaLife, która specjalizuje się w trudnościach psychologicznych dotyczących kryzysów i chorób przewlekłych - wyjaśnia, co zrobić, by nie zawładnął nami lęk. 

Tytuły kolejnych - ok. 10-minutowych - odcinków to m.in.: "Kontrola - jak jej nie stracić?" (2.04), "Konflikty w rodzinie - jak do nich nie dopuścić?" (3.04), "Lęk przed utratą pracy - jak sobie z nim poradzić?" (5.04), "Techniki relaksacji - jak się zregenerować?" (6.04) i "Społeczna odpowiedzialność - myśl o innych" (7.04). W sumie zaplanowano 10 podcastów (emisja do 9.04). Wszystkie będą dostępne na kanale YouTube – Akademia NFZ.

Profesjonalna pomoc psychologiczna

Jeśli uważamy, że potrzebujemy profesjonalnej pomocy psychologicznej, możemy się zgłosić do "Psychologów dla społeczeństwa" (www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl). Społeczność psychologów i psychoterapeutów oferuje bezpłatną pomoc - w formie wideorozmowy lub rozmowy telefonicznej - osobom szczególnie narażonym na negatywne skutki psychologiczne epidemii koronawirusa w Polsce. 

Członkowie zespołu specjalistów - interwenci kryzysowi, psychologowie, psychoterapeuci i psychotraumatolodzy - skupiają się przede wszystkim na pomocy pracownikom służby zdrowia, ale wspierają również osoby objęte kwarantanną. Na rozmowę mogę liczyć także osoby, które w związku z wprowadzonymi ograniczeniami straciły z dnia na dzień źródło dochodu oraz takie, które są w kryzysie psychicznym i odmówiono im innej formy pomocy ze względu na pandemię.

***

Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590 dowiesz się, co zrobić gdy podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, sprawdzisz numer do poradni POZ, które udzielają teleporad a konsultanci podpowiedzą ci, jak zachować się w czasie kwarantanny. Od 27 marca działa też specjalny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta, dla osób dzwoniących z zagranicy: (+48) 22 125 66 00.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Marta Pawłowska (Biuro Profilaktyki Zdrowotnej Narodowego Fundusz Zdrowia)

Data emisji: 1.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/nfz.gov.pl/kk 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus. Jak sobie poradzić z zamknięciem w czterech ścianach?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 10:20
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym dla własnego bezpieczeństwa spędzamy dni zamknięci w domu. Mamy pełną wiedzę dotyczącą tego, jak w tym czasie należy dbać o higienę. Mało kto jednak mówi o tym, co zrobić, by w tej trudnej sytuacji zadbać o naszą psychikę.
rozwiń zwiń