Jaka jest Twoja ulubiona baśń Hansa Christiana Andersena?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 11:14
W dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena - 2 kwietnia - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi święto ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Audio
  • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Artmim

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense jako syn szewca i niepiśmiennej praczki. W krainę baśni wprowadziła go babka. Młody Hans miał artystyczną duszę - uczęszczał do szkoły baletowej, próbował swoich sił w teatrze (bez sukcesów), śpiewał wysokim sopranem (utracił go po mutacji głosu). Jego talent i upór docenił duński król Fryderyk VI, dzięki któremu Andersen otrzymał stypendium królewskie, które umożliwiło mu dalszą naukę.

Debiutował w 1822 roku zbiorem utworów "Młodzieńcze próby" wydanych pod pseudonimem William Christian Walter. Ma na koncie kilka tomów wierszy, wiele opowiadań, szkiców, powieści, sztuk teatralnych. Twórczości dla dzieci początkowo nie traktował poważnie. Pierwszy zbiór - "Baśnie opowiedziane dla dzieci" - został wydany w roku 1835 roku. Kolejne tomy ukazały się w latach 1836 i 1837. Zachęcony powodzeniem pierwszej serii, pisarz wydawał kolejne aż do roku 1872.

Do dziś jego baśnie - ponad 150 tytułów (!) - zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. Wśród tych najbardziej znanych są: "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dzielny ołowiany żołnierz", "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa Śniegu", "Krzesiwo", "Latający kufer", "Mała Syrena", "Nowe szaty cesarza", "Słowik", "Świniopas". 

Zapraszamy do wysłuchania załączonego dźwięku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 1.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekcje online. Nauka w domu może być efektywna?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 14:04
Od 12 marca do 10 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Szkoły i przedszkola mają obowiązek nauczania na odległość, co nie jest łatwe zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli. 
rozwiń zwiń