Dzieci mają swój sposób rozumienia świata

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 12:16
Dzieci mają niezwykły talent twórczy i nieograniczoną wyobraźnię. I mają poczucie humoru, zmysł obserwacyjny i są szczere w ocenianiu ludzi i zdarzeń. Wie to każdy, kto ma dzieci lub zerknął na rubrykę "Satyra w krótkich majteczkach" jednym z poczytnych tygodników, gdzie od lat są publikowane dziecięce uwagi.
Audio
  • 500 dziecięcych anegdot (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/photo_oles

Te wypowiedzi zostały zebrane i tym sposobem ukazała się książka "Satyra w krótkich majteczkach. Z uśmiechem przez pokolenia. 500 anegdot naszych dzieci". Książkowe wydanie jest pierwszym zwartym zbiorem najzabawniejszych anegdot wybranych z tysięcy numerów magazynu. Najstarsi autorzy powiedzonek sami mają obecnie wnuki.

Zdj. ilustracyjneJaka jest Twoja ulubiona baśń Hansa Christiana Andersena?

Redaktor Przemysław Bociąga podkreśla, że są to wybrane anegdoty z ponad 60 lat istnienia rubryki. Udało mu się dotrzeć do Zuzanny Czato, dziennikarki, która jest córką Danuty Czato, która z kolei przez cały okres PRL-u opiekowała się ostatnią stroną czasopisma i rubryką "Satyra w krótkich majteczkach". Rubryka ruszyła we wrześniu 1956 roku. - I listy zaczęły przychodzić workami. Pomysł na dzielenie się wypowiedziami dzieci doskonale się przyjął - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Dziecięce anegdoty pokazują także, jaki kontakt rodzice mieli z dziećmi. - Te anegdoty pokazują, jak dzieci widzą ten świat i jak my je tego świata uczymy - zauważa redaktor.

"Satyra w krótkich majteczkach" niezmiennie stała się również zapisem codzienności PRL odbijającej się w wypowiedziach dzieci. W książkowym wydaniu słynnych anegdot, zachowano i ducha, i język czasu powstania tych niewielkich tekścików.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Przemysław Bociąga (redaktor książki "Satyra w krótkich majteczkach. Z uśmiechem przez pokolenia. 500 anegdot naszych dzieci")

Data emisji: 1.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.36

ag

Czytaj także

Śmiech do łez? Czescy pisarze dają gwarancję

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 11:34
- Książek smutnych, melancholijnych, wzruszających czy pouczających każdy z aktywnych czytelników wymienić może wiele. Ale ile książek rozbawiło nas do łez? - o twórczości Evžena Bočka mówi tłumacz Mirosław Śmigielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najzabawniejsze miasto w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 15:19
"Lato z Radiem" odwiedziło Lidzbark Warmiński - dawną stolicę Warmii nazywaną często "Perłą Warmii". Od 15 do 18 sierpnia 2018 trwają tam 39. Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Humorysta przed mikrofonem. Jacek Janczarski, pan Sułek i inni

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 05:52
2 lutego mija 21. rocznica przedwczesnej śmierci Jacka Janczarskiego, pisarza, dramaturga i scenarzysty, twórcy legendarnych seriali, filmów i słuchowisk, takich jak "Kocham pana, panie Sułku" i "Rodzina Poszepszyńskich". 
rozwiń zwiń