Chcesz zapłacić za zakupy gotówką? Sprzedawca może odmówić

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 13:41
Coraz częściej w sklepach dochodzi do sytuacji, że sprzedawcy nie chcą przyjmować gotówki, tylko proszą klientów o płatność kartą. - Właściciel sklepu może wprowadzić takie ograniczenia - przyznał dr Przemysław Barbich, rzecznik Związku Banków Polskich.
Audio
  • Spredawca może odmówić przyjęcia gotówki (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Klienci sklepów muszą obecnie liczyć się z różnymi trudnościami
Klienci sklepów muszą obecnie liczyć się z różnymi trudnościamiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Kolejni sprzedawcy decydują się na takie środki bezpieczeństwa ze względu na obawy przed zakażeniem koronawirusem. Większość lekarzy jest zdania, że koronawirus może przenosić się przez gotówkę.

Sprzedawca wyznacza warunki

- Ta transakcja, którą zawieramy w sklepie, jest dwustronna pomiędzy klientem a sprzedawcą. Warunki, jakie narzuca sprzedawca, reguluje niepisana umową między sprzedającym a kupującym, więc sprzedający może wprowadzić takie ograniczenia - tłumaczył dr Przemysław Barbich.

Kiedyś sprzedawcy nie akceptowali kart

Ekspert Jedynki zauważył, że już kiedyś miała miejsce podobna sytuacja. Kiedy na rynek wchodziły karty kredytowe, niektóre sklepy nie chciały przyjmować płatności przy ich użyciu lub akceptowały tylko od wyznaczonej kwoty.

- Jako sektor bankowy prowadziliśmy szeroką akcję informacyjną, przekonywaliśmy sprzedawców i poszukiwaliśmy różnego rodzaju zapisów prawnych, aby pokazać im, że karty są dużo bezpieczniejsze niż gotówka. Nikt wtedy nie myślał o koronawirusie i zagrożeniu, które może wiązać się z gotówką. Chodziło po prostu to, żeby naszym klientom było wygodniej, tak samo jak sprzedawcom - stwierdził dr Przemysław Barbich.

Informacja na wejściu

Dr Przemysław Barbich przyznał, że osoby posiadające karty, powinny decydować się na płatności przy ich użyciu. Zaapelował również do właścicieli sklepów, że jeśli podczas pandemii koronawirusa nie obsługują płatności gotówkowych, powinni na wejściach do sklepów wywiesić takie informacje.

Jak czyścić kartę?

Warto również zadbać o odkażanie swojej karty, ponieważ wirus może przenosić się także przez nią.

- Jeżeli dokonamy przetarcia karty powszechnie dostępnymi środkami dezynfekującymi, to nie powinno być z tym większych problemów. Są to karty laminowane, dlatego nie ma zagrożenia uszkodzenia wewnętrznych części. Robimy to delikatnie, czyli nie czyścimy karty szczotką ryżową, bo możemy ją wtedy uszkodzić mechanicznie. Przetarcie środkiem, którym dezynfekujemy ręce, na pewno nie powinno karcie zaszkodzić - poinformował dr Przemysław Barbich.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Data emisji: 2.04.2020 

Godzina emisji: 9.33 

DS

Czytaj także

Koronawirus - nie daj się oszustom i naciągaczom!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:18
Wiadomości udające komunikaty rządowe albo korespondencję z bankiem, usługi typu dezynfekcja mieszkania, cud herbatki i magiczne amulety - uważajmy, bo oszuści próbują wykorzystać sytuację, by się wzbogacić naszym kosztem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Jak długo wirus utrzymuje się na banknotach?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:47
W obecnej sytuacji zaleca się płacenie kartą płatniczą. Niestety nie każdy - szczególnie senior - posiada konto w banku, a co za tym idzie kartę i niestety jest zmuszony płacić gotówką. Jak długo wirus utrzymuje się banknotach?
rozwiń zwiń