Jak rozmawiać z dzieckiem o epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 14:00
Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy może wiązać się z dużym stresem, który odczuwamy nie tylko my, ale także nasze dzieci. Czy i jak rozmawiać z nimi na ten temat?
Audio
  • Koronawirus w Polsce. Jak rozmawiać z dzieckiem? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Psycholog i terapeuta Igor Rotberg podkreśla w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia, że problemy dorosłych nie powinny być problemami dzieci. - Przelewanie swojego lęku na dziecko nic nie da. Dzieci na ogół reagują na panikę rodziców, na sposób przeżywania przez rodziców - zaznacza ekspert. 

- Powiedzmy "ok, poradzimy sobie z tym", ale dodajmy: "to normalne, że tak na reagujesz. To normalne, że to ciebie denerwuje, że się boisz". Normalizujmy u dziecka te uczucia, które się pojawiają - radzi gość Jedynki. - Zalecana jest tu postawa dryżunowa: "Masz prawo się bać ale poradzimy sobie z tym". Dziecko musi to usłyszeć od rodzica, że rodzic sobie z tym radzi - dodaje. 

Igor Rotberg zaznacza także, że "rodzic nie jest od tego, żeby udzielić dziecku naukowej konkretnej odpowiedzi". - Rodzic jest od tego, żeby zająć się emocjami dziecka - dodaje.

***

Od wtorku (31.03) codziennie emitowany jest nowy odcinek z cyklu "Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii" przygotowanego przez Akademię Narodowego Funduszu Zdrowia. 

***

Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590 dowiesz się, co zrobić gdy podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, sprawdzisz numer do poradni POZ, które udzielają teleporad a konsultanci podpowiedzą ci, jak zachować się w czasie kwarantanny. Od 27 marca działa też specjalny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta, dla osób dzwoniących z zagranicy: (+48) 22 125 66 00.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 11.22

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak sobie radzić w czasie kwarantanny? Eksperci podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 07:47
Przerwy w śledzeniu informacji o pandemii, podejmowanie przyjemnych aktywności, próby zachowania codziennej rutyny – to niektóre ze sposobów radzenia sobie ze stresem z powodu COVID-19, które podają eksperci z amerykańskich Centrów Prewencji i Kontroli Chorób w Atlancie.
rozwiń zwiń