Wróciłeś do Polski i masz skierowanie na kwarantannę. Co z rodziną?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 16:31
Każdego dnia granice naszego kraju przekraczają osoby, które wracają z zagranicy. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, mają one obowiązek poddania się kwarantannie. Czy ten wymóg dotyczy także ich rodzin?
Audio
  • Czy rodzina także musi przebywać na kwarantannie? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Punkt tymczasowej kontroli graniczej w Barwinku
Punkt tymczasowej kontroli graniczej w BarwinkuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

- Codziennie do naszego kraju wjeżdżają osoby z zewnątrz. Wśród tych osób często pojawia się koronawirus, dlatego taka osoba będzie poddana całkowitej izolacji na 2 tygodnie, także od rodziny i swoich bliskich. Jeżeli zostaje podany przez nią adres w kraju, to wszyscy domownicy muszą być poddani również co najmniej dwutygodniowej kwarantannie - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Sanepid może skrócić kwarantannę?

Rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak tłumaczy, że nowe zasady bezpieczeństwa mają spowolnić wzrost pojawiających się przypadków koronawirusa. - Teraz kwarantanną objęte są osoby, które również mieszkają z osobą, która przebywa na kwarantannie, czyli wszystkie osoby z tzw. ogniska domowego, które przebywają w jednym mieszkaniu, są objęte 14-dniową kwarantanną - tłumaczy.

Joanna Narożniak informuje, że kwarantanna może zostać skrócona decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego, jeżeli co namniej po 7-8 dniach jej trwania zostanie wykonany test na obecność koronawirusa.

Jak odizolować domownika na kwarantannie?

Dr Michał Mularczyk twierdzi, że aby wyeliminować możliwość zakażenia się od domownika na kwarantannie, należy przebywać w różnych pomieszczeniach. Ponadto pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.

- Na szczęście w wielu mieszkaniach są 2 łazienki, w związku z tym można byłoby to rozdzielić. Jeżeli nie ma 2 łazienek to jest problem, ponieważ trzeba sterylizować. Można zakupić basen czy kaczkę (…). Należy też wydzielić obszar mieszkania, żeby nie stykać się. Pożywienie trzeba przynosić pod drzwi, natomiast jeżeli do łóżka, to osoba obsługująca powinna być w masce, rękawiczkach i przebywać w pomieszczeniu jak najkrócej - mówi dr Michał Mularczyk.

W przypadku kwarantanny domowej, warto telefonicznie zasięgnąć wiedzy u lekarzy, aby dowiedzieć się, jakich zasad należy przestrzegać.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Data emisji: 2.04.2020 

Godzina emisji: 10.20

DS

Czytaj także

Chcesz zapłacić za zakupy gotówką? Sprzedawca może odmówić

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 13:41
Coraz częściej w sklepach dochodzi do sytuacji, że sprzedawcy nie chcą przyjmować gotówki, tylko proszą klientów o płatność kartą. - Właściciel sklepu może wprowadzić takie ograniczenia - przyznał dr Przemysław Barbich, rzecznik Związku Banków Polskich.
rozwiń zwiń