#WdzięczniMedykom. Cartias Polska pomaga placówkom medycznym

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 10:50
Projekt "Wdzięczni Medykom" jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane Caritas Polska przez szpitale i personel medyczny w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zakłada on interwencyjną zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią. 
Audio
  • #WdzięczniMedykom. Cartias Polska pomaga placówkom medycznym (Cztery pory roku/Jedynka)
Projekt Wdzięczni Medykom
Projekt "Wdzięczni Medykom"Foto: mat. prasowe

Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup m.in. respiratorów, środków ochrony osobistej dla medyków (m.in. maseczek, rękawic, fartuchów i przyłbic). Zbiórka skierowana jest zarówno do darczyńców indywidualnych jak i podmiotów instytucjonalnych i biznesu. 

- Staramy się wesprzeć wszystkich tych, którzy są na pierwszej linii frontu, tzn. medyków, służby zdrowia, którzy mierzą się z tą chorobą i heroicznie walczą starając się pomóc drugiemu człowiekowi, by ratować ludzkie życie - mówi Maciej Dubicki z Cartias Polska.  

Do Cartias Polska do tej port zgłosiło się 20 placówek z całego kraju. Budżet projektu wstępnie oszacowano na 12 mln. - Z tych potrzeb, które zgłosiły do nas szpitale i ośrodki zdrowia oszacowaliśmy na szybko, że to jest ok 12 mln złotych, ale ta liczba i suma mogą się powiększać, ponieważ zmieniają się też ceny - wyjaśnia Maciej Dubicki. 


Pieniądze z akcji trafią m.in. do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Robert Kowalik z Biura Zarządu szpitala podkreśla, że wsparcie dla placówki jest bardzo potrzebne. - Pomoc, która do nas napływa to zarówno środki ochrony indywidualnej, które są potrzebne w ogromnych liczbach jak również pomoc finansowa, którą staramy się od razu zamieniać w potrzebny sprzęt do walki z koronawirusem - informuje Robert Kowalik. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 6.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.44

ans 


Czytaj także

"Wsparcie dla szpitali". Powstała darmowa aplikacja koordynująca oddolną pomoc

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 10:22
Szyją maseczki, dostarczają za darmo posiłki - wielu Polaków w ostatnich dniach stara się wesprzeć personel medyczny. Aby usystematyzować i skoordynować tę oddolną pomoc, naukowcy stworzyli darmową aplikację "Wsparcie dla szpitala". Korzysta z niej już ponad 100 placówek.
rozwiń zwiń