Koronawirus. Czy osoby nieubezpieczone otrzymają pomoc, gdy zachorują?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 11:44
Czy osoby nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli zachorują na COVID-19 będą mogły skorzystać bezpłatnie ze świadczeń medycznych - pyta Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. 
Audio
  • Koronawirus. Czy osoby nieubezpieczone otrzymają pomoc, gdy zachorują? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sfam_photo/shutterstock.com

Odpowiedź w naszym poradniku Koronowirus - co musisz wiedzieć? 

Przepisy Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi dają prawo wszystkim osobom, także tym nieubezpieczonym i tym nieposiadającym uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, do świadczeń zdrowotnych związanych z leczeniem chorób zakaźnych.

- To oznacza, że wszystkie osoby, niezależnie od tego, czy mają ubezpieczenie, czy też nie podlegają żadnemu ubezpieczeniu, w przypadku zachorowania na COVID-19 będą leczone i nie będą ponosić z tego tytułu żadnych opłat - wyjaśniła rzeczniczka prasowa centrali Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

W audycji możemy znaleźć odpowiedź także na pytanie Słuchacza, który zastanawia się, czy pieczywo kupione w piekarni należałoby włożyć na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. 

Jak się chronić przed zakażeniem? 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.

Czy noszenie maseczek ma sens? Dr Michał Sutkowski wyjaśnił, że póki co nie ma rekomendacji, by osoby zdrowe nosiły maseczki, ale jeśli epidemia się będzie rozwijać niewykluczone, że takie zalecenie zostanie wydane. - To nie jest tak, że jeśli byśmy nosili te maseczki już miesiąc temu, to dziś byłoby lepiej. Byłoby gorzej - stwierdził i dodał, że należy śledzić komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Ministerstwa Zdrowia.

Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Jeśli masz takie objawy, jak: katar, stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C), objawy przeziębieniowe, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Jeśli masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności i kłopoty z oddychaniem, bóle mięśni i ogólne zmęczenie, zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) lub własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym (lista szpitali zakaźnych). Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek!

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.

.  

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 7.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wróciłeś do Polski i masz skierowanie na kwarantannę. Co z rodziną?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 16:31
Każdego dnia granice naszego kraju przekraczają osoby, które wracają z zagranicy. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, mają one obowiązek poddania się kwarantannie. Czy ten wymóg dotyczy także ich rodzin?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Czy wietrzenie pościeli jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 13:01
Wietrzenie pościeli to nie tylko sposób na jej odświeżenie, ale również na pozbycie się roztoczy i innych mikroorganizmów, które się w niej namnażają. Czy w obliczu zagrożenia koronawirusem możemy bezpiecznie wietrzyć pościel w ogrodzie lub na balkonie? 
rozwiń zwiń